ZOH v Pekingu sa skončili, slovenskú vlajku niesol Cehlárik!

NETKY.SK • 20 Február 2022, 16:45 • 2 min
ZOH v Pekingu sa skončili, slovenskú vlajku niesol Cehlárik!

Prezident Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Thomas Bach (68) oficiálne ukončil XXIV. Zimné olympijské hry v Pekingu. Usporiadateľskú štafetu na nedeľnom záverečnom ceremoniáli prevzali talianske strediská Miláno a Cortina d'Ampezzo.

slovakia

left justify in out

Peking oslavoval. Stal sa prvým mestom, ktorý úspešne zorganizoval letnú i zimnú edíciu hier. Rozlúčku na Olympijskom štadióne poznačili pandemické opatrenia, "Vtáčie hniezdo" sa rovnako ako na otváracom ceremoniáli nemohlo zaplniť naplno divákmi ani športovcami. No zúčastnili sa olympijskí medailisti, vrátane bronzového hokejového tímu. Slovenskú vlajku niesol útočník Peter Cehlárik.

 

img

 

Prezident MOV pri záverečnom príhovore poďakoval športovcom za ich férové súťaženie a politickým predstaviteľom celého sveta vyslal posolstvo mieru. „Všetci ste sa navzájom podporovali, gratulovali si a objímali sa, aj keď vaše krajiny rozdeľujú konflikty. Prekonali ste rozdiely a ukázali ste, že v olympijskom spoločenstve sme si všetci rovní. Bez ohľadu na to, odkiaľ pochádzame, akí sme a v čo veríme. Táto zjednocujúca sila je mocnejšia, než tie, ktoré nás chcú rozdeliť. Vy ste tí, ktorí dávajú mieru šancu. Kiežby sa politickí vodcovia na celom svete inšpirovali vaším príkladom solidarity a mieru," povedal Bach.

 

img

 

Pripomenul športovcov, ktorí v Pekingu nemohli štartovať pre pozitívny test na koronavírus. „Láme nám srdce, že ste nemohli byť s nami. Vždy však budete patriť k olympijskému spoločenstvu. Ak chceme byť rýchlejší, silnejší a mieriť vyššie, musíme držať spolu. Vyzývam preto kompetentných, aby umožnili rovný prístup k vakcínam na celom svete."

 

img

 

Bach vzdal čínskych organizátorom hier mimoriadnu pochvalu. „Pripravili ste vynikajúce, bezpečné podujatie. Organizácia bola mimoriadna. Tieto výnimočné hry nám umožnili privítať Čínu medzi veľmocami zimných športov. Gratulujem vám, Čína," poďakoval sa prezident MOV.

 

Pochvalu si vyslúžili aj miestni dobrovoľníci. Osobne im poďakoval aj bývalý francúzsky biatlonista Martin Fourcade, ktorý sa stal novozvoleným členom komisie športovcov MOV. Priestor na predstavenie sa na záverečnom ceremoniáli ako tradične dostali organizátori najbližšieho zimného sviatku pod piatimi kruhmi. Hry v roku 2026 sa vôbec ako prvé v histórii prezentujú s dvoma hostiteľmi. Vzdialenosť medzi Milánom a Cortinou d'Ampezzo je 400 kilometrov. Leitmotívom podujatia podľa Talianov tak má byť symbióza medzi mestom a horským strediskom.

 

Prečítajte si: Geniálny Slafkovský získal v Pekingu až tri ocenenia!twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Kristýna Peštová
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies