Znižovanie dane z príjmov firiem bude pokračovať

NETKY.SK • 6 Január 2014, 10:37 • 2 min
Znižovanie dane z príjmov firiem bude pokračovať

BRATISLAVA - Pôvodne 19-% sadzba firemnej dane vlani vzrástla na 23 %, už tento rok však opäť klesá na 22 %.

slovakia

left justify in out

Znižovanie dane z príjmov právnických osôb bude pokračovať. Vláda tým podľa ministra financií Petra Kažimíra (Smer-SD) len napĺňa to, čo aj on sám viackrát avizoval. Jej cieľovú sadzbu však zatiaľ nekonkretizoval. "Nechcem teraz definovať nejakú cieľovú sadzbu, chcem len povedať, že trend znižovania tu jednoznačne bude, s cieľom odmeňovať tých, ktorí dane platia a tlačiť na tých, ktorí si zvykli dane neplatiť," uviedol v rozhovore pre TASR šéf rezortu financií.

Pôvodne 19-% sadzba firemnej dane vlani vzrástla na 23 %, už tento rok však opäť klesá na 22 %. "K zvýšeniu dane z príjmu právnických osôb nedošlo z ideologických dôvodov. Zvýšenie tejto dane bolo nevyhnutné z hľadiska konsolidačného balíka, ktorý bol na stole. Zároveň sme povedali, že akonáhle to umožní makroekonomický vývoj a hlavne lepší výber daní, pôjdeme so sadzbou dole," pripomenul Kažimír.

Okrem nižšej sadzby dane sa tento rok mení smerom nadol aj maximálny strop na platenie odvodov z podielov na zisku spoločností. "Išli sme zo stropu, ktorý bol na úrovni 120-násobku priemernej mzdy na 60-násobok. Znížili sme ho teda na polovicu a zároveň dividendy budú zahrnuté pod vymeriavací základ aj s ostatnými príjmami," priblížil minister. Aj to má byť podľa neho motiváciou pre firmy k tvorbe zisku, a teda aj plateniu dane z príjmu a zdravotných odvodov z dividend. "Ak sa dostavia ďalšie výsledky, chceme pokračovať v tomto trende aj naďalej," prisľúbil.

Odmieta pritom kritiku opozície, že znižovaním dane po jednom roku priznáva pôvodnú chybu vlády pri jej zvyšovaní. Podľa neho ide o flexibilnú reakciu na aktuálne okolnosti a takto bude vláda postupovať aj naďalej. "My potrebujeme veľmi pružne reagovať. Aj zmena sadzieb môže byť veľmi flexibilná, s cieľom podporiť investície, zlepšiť atmosféru v podnikateľskom prostredí, alebo zareagovať na konkurenciu v tomto priestore," doplnil Kažimír.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies