Zmeny v zákone o verejnom obstarávaní umožnia školám nakupovať kvalitné potraviny

NETKY.SK • 1 November 2017, 10:59 • 2 min
Zmeny v zákone o verejnom obstarávaní umožnia školám nakupovať kvalitné potraviny

BRATISLAVA - Zákon o verejnom obstarávaní sa mení. V stredu totiž nadobúda účinnosť jeho novela z dielne trojice poslancov vládneho Mosta-Híd Petra Antala, Bélu Bugára a Gábora Gála, ktorú v septembri prijal parlament.

slovakia

left justify in out

Novelou sa zvyšuje finančný limit na tzv. podlimitný nákup potravín pre zariadenia školského stravovania až na 200-tisíc eur, čím sa má znížiť administratívna záťaž pre školské jedálne. "Ide o zjednodušenie nákupu potravín pre zariadenia školského stravovania, ktoré budú vďaka tomu môcť vo zvýšenej miere využívať ponuky regionálnych výrobcov a overených dodávateľov," odôvodnili poslanci. Školské jedálne tak podľa nich po novom už nie sú obmedzené kritériom najnižšej ceny, ale môžu nakupovať čo najkvalitnejšie potraviny. Rovnaké pravidlá sa vzťahujú aj na nákup potravín pre zariadenia pre seniorov či domovy sociálnych služieb.

 

Poslanci totiž pri hlasovaní o novele prijali aj viaceré pozmeňujúce návrhy zo spoločnej správy výboru. V rámci nich sa rozširuje výnimka z pôsobnosti zákona na zadávanie podlimitnej zákazky a zákazky s nízkou hodnotou aj na diela výtvarného či úžitkového umenia. Tieto totiž predstavujú najčastejšie protokolárne dary a ich obstaranie predstavuje podľa poslancov neprimeranú komplikáciu pre verejných obstarávateľov.

 

Súčasne sa prijala zákonná výnimka na obstarávanie tvorby, vydania a nákupu učebníc, učebných textov a pracovných zošitov, ktoré slúžia na vzdelávanie a sústavnú prípravu na povolanie. Výnimka je určená do výšky finančného limitu nadlimitnej zákazky. Ide najmä o učebnice, učebné texty a pracovné zošity, kde je použitie zákona o verejnom obstarávaní komplikované a hospodárska súťaž je podstatne zúžená pre špecifickosť učebníc.

 

Okrem toho má novela zákona podľa predkladateľov zatraktívniť dynamický nákupný systém, ktorý sám o sebe podľa nich predstavuje rýchlejšiu a flexibilnejšiu formu verejného obstarávania. Súčasne má umožniť v prípade podlimitných zákaziek využívanie takzvaného jednoobálkového systému alebo zmeniť poradie vyhodnocovania dokumentov.

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Karnisova
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies