Žltačka v Bratislavskom kraji neustupuje, najviac prípadov sa ešte len očakáva

NETKY.SK • 31 Október 2017, 10:39 • 2 min
Žltačka v Bratislavskom kraji neustupuje, najviac prípadov sa ešte len očakáva

BRATISLAVA - Prípadov žltačky typu A v Bratislavskom kraji stále pribúda. Hygienici hovoria v tomto roku zatiaľ o 153 nakazených. Najviac ich pribudlo v septembri (41) a októbri (47 - údaj do 27.10.). Ide zväčša o dospelých a starších ľudí. Vlani malo v tomto kraji tzv. chorobu špinavých rúk 70 ľudí.

slovakia

left justify in out

Tento počet bude podľa hygienikov zrejme ešte stúpať. "Vyvrcholenie zvýšeného výskytu žltačky môže nastať v závere tohto roka alebo až v roku 2018," povedal Peter Truska z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Bratislave. Žltačka je momentálne najrozšírenejšia v okrese Bratislava IV, v septembri potrápila najmä okres Bratislava III.

 

Toto infekčné ochorenie nie je problémom iba v oblastiach s nízkym hygienickým štandardom. Možno sa ním nakaziť aj napriek dodržiavaniu hygienických zásad. Aj z tohto dôvodu odborníci odporúčajú predchádzať nákaze očkovaním, povinné však nie je.

 

V Bratislavskom kraji je teraz zvýšená spotreba takýchto vakcín, potvrdil RÚVZ. Niekde ich dokonca môže byť nedostatok. Regionálni hygienici stále robia protiepidemiologické šetrenia.

 

Hepatitída A sa prenáša znečistenými rukami, ale môže sa preniesť aj kontaminovanou potravou. Inkubačná doba ochorenia je 15 až 50 dní.

 

Preventívnym opatrením je dôkladné umývanie rúk teplou vodou, ruky si treba osušiť jednorazovými utierkami. Dôkladné umývanie je potrebné vždy po použití toalety a pred každým jedlom, ozrejmil RÚVZ v Bratislave.

 

Roky vysokého výskytu žltačky sa podľa Trusku opakujú v päť- až desaťročných intervaloch, sezónne maximum možno podľa neho pozorovať najmä v novembri, decembri a januári.

 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Jozef Botos
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies