Zlé správy pre Slovensko, populácie vtáctva v krajine rapídne klesajú. Niektorým druhom hrozí vyhynutie

NETKY.SK • 12 Apríl 2021, 06:37 • 2 min
Zlé správy pre Slovensko, populácie vtáctva v krajine rapídne klesajú. Niektorým druhom hrozí vyhynutie

BRATISLAVA – Početnosť populácie vtáctva na Slovenskú klesá a niektorým druhom dokonca hrozí vyhynutie.

slovakia

left justify in out

Uviedol to ornitológ Správy Chránenej krajinnej oblasti Ponitrie a Dunajské luhy Samuel Pačenovský pre agentúru SITA. Počet druhov, ktorých populácia na Slovensku rastie, je nižší ako počet druhov, ktorých populácia klesá. Podľa Pačenovského tak situácia signalizuje negatívny trend vo vývoji populácie vtáčích druhov na Slovensku.

 

Niektoré druhy sú na pokraji vyhynutia
Ornitológovia pripravujú pre jednotlivé druhy hodnotenia stavov populácie. Jeden druh môže mať aj tri hodnotenia populácie, napríklad počas zimovania, migrovania a hniezdenia. Z výsledkov monitoringu vyplýva, že 56 hodnotení zaznamenalo zníženie počtu jedincov, kým pozitívny vývoj ukázalo 32 hodnotení.

V krajine žije niekoľko desiatok druhov, ktorých počet je nižší, ako 50 párov, pri niektorých druhoch by sa dal počet párov spočítať na prstoch jednej alebo dvoch rúk.

 

Ide napríklad o skaliara pestrého (0 až 1 pár), kačicu ostrochvostú (0 až 5 párov), hadiara krátkoprstého (3 až 8 párov), brehára čiernochvostého (0 až 2 páry), čoríka bahenného (0 až 10 párov), čoríka čierneho (0 až 10 párov), krakľu belasú (oficiálne regionálne vyhynutá) či potápku čiernokrkú (0 až 5 párov). Tieto druhy označil Pačenovský za vymierajúce.

„U týchto druhov sa prejavuje alebo prejavil veľmi nepriaznivý populačný trend, alebo došlo k prudkému úbytku, ktorý vzbudzuje obavy naznačujúce možné vymiznutie tohto druhu ako hniezdiča z nášho územia,“ povedal pre agentúru SITA Pačenovský.

 

Zlepšuje sa ochrana hviezdnych biotopov
Ornitológ dodáva, že celková situácia mohla byť ešte horšia. Existuje však skupina vtáčích druhov, ktoré pozitívne zareagovali na cielené ochranárske snaženia zamerané na ochranu a starostlivosť o ich hniezdne biotopy.

 

Vďaka práci ochranárov sa kvalita hniezdnych biotopov v dôsledku opatrení zlepšila a druhy zareagovali miernym zvýšením či aspoň stabilizovaním stavu svojich populácií.

 

Ide napríklad o volavku purpurovú, kalužiaka červenonohého, čajku žltonohú, chochlačku bielookú, belušu malú, lyžičiara bieleho či sokola kobcovitého.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Katarina Zakova
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies