Zemetrasenie v strane Za ľudí? Mimoriadny snem sa chystá presadiť zmenu na najvyšších postoch

NETKY.SK • 24 Máj 2021, 20:44 • 2 min
Zemetrasenie v strane Za ľudí? Mimoriadny snem sa chystá presadiť zmenu na najvyšších postoch

BRATISLAVA - Krajské predsedníctva strany Za ľudí v Prešove, Košiciach a Nitre cez víkend schválili zvolanie mimoriadneho snemu. V utorok 25. mája majú k tejto otázke zasadať aj krajské predsedníctva v Bratislave a Žiline.

slovakia

left justify in out

"Ak aj predsedníctva v Bratislave a Žiline schvália zvolanie mimoriadneho snemu, tak už to bude súhlas piatich krajských predsedníctiev a podľa stanov bude musieť pravdepodobne tento týždeň zasadnúť najvyšší orgán strany, teda Predsedníctvo Za ľudí," ozrejmil Ledecký.

 

Tri krajské predsedníctva strany Za ľudí schválili zvolanie mimoriadneho snemu

 

Ako pokračoval, to potom definitívne rozhodne o tom, či sa mimoriadny snem konať bude a ak áno, stanoví sa presný termín. Skôr ako o mesiac by to však podľa jeho slov byť nemalo, keďže aj príprava na posledný snem, na ktorom bola Veronika Remišová zvolená za predsedníčku, trvala približne dva mesiace.


Túto informáciu potvrdil aj poslanec parlamentu Tomáš Lehotský (Za ľudí), ktorý má byť novým podpredsedom NR SR namiesto Juraja Šeligu. Lehotský tiež doplnil, že Predsedníctvo Za ľudí by malo rokovať v stredu 26. mája. Predpokladá, že jeho členovia sa zhodnú na tom, že mimoriadny snem Za ľudí zvolaný bude. "Ideálne by bolo, ak by sa konal do konca júna," konštatoval.

 

Zmeny na najvyšších postoch? 
Podľa medializovaných informácií majú byť vo vedení Za ľudí nespokojní s Remišovou ako predsedníčkou strany. Požadujú preto zvolanie mimoriadneho snemu, na ktorom plánujú o týchto veciach diskutovať. V hre je aj výmena na poste predsedu strany. Najčastejšie sa spomína meno ministerky spravodlivosti Márii Kolíkovej, ktorá opakovane na otázku, či si vie predstaviť seba vo funkcii líderky Za ľudí, odpovedala, že "všetko je možné".

 

img

 

Od minuloročných parlamentných volieb navyše stranu opustili poslanci Národnej rady SR Miroslav Kollár a Tomáš Valášek a exposlankyňa parlamentu Andrea Letanovská. Kollár s Letanovskou vstúpili do strany Spolu - občianska demokracia, Valášek sa stal členom hnutia Progresívne Slovensko.

 

Súvisiace články: Kollár predostrel, čomu sa chce venovať ako nový člen strany Spolu

 

AKTUALIZOVANÉ: Odídenec zo Za ľudí Tomáš Valášek vstúpil do hnutia Progresívne Slovensko

 

Andrea Letanosvká sa stáva novou posilou strany Spolu


Podľa štátneho tajomníka Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Dušana Veliča (Za ľudí) je obraz celostraníckej nespokojnosti s prácou Veroniky Remišovej produktom manipulácie nespokojného krídla v predsedníctve strany.

 

"Je až tragikomické, že niektorí krajskí a okresní predsedovia, ktorí mesiace nekomunikovali so svojimi členmi, dokázali obrazne do 24 hodín zorganizovať jednomyseľné hlasovania. Škoda len, že často bez základného informovania a diskusie so svojimi členmi a bez diskusie s predsedníčkou či členmi predsedníctva, ktorí majú opačný názor," povedal Velič.

 

img


Podľa Veliča existuje v rámci strany Za ľudí na jednej strane úzky okruh členov vedenia a niektorých okresných či krajských predsedov, na druhej strane množstvo oklamaných a manipulovaných členov, ktorí neboli prizvaní k diskusii o predčasnom sneme.

 

"Zhodujem sa s názorom predsedníčky a nebránim sa diskusii, ani snemu, musí to byť ale snem celej strany a nie snem nespokojencov," povedal s tým, že je dôležité najprv sa rozprávať s členmi strany v regiónoch, nie podliehať oportunizmu úzkej skupiny ľudí.

 

"Tento oportunizmus nespokojného krídla je nepochopiteľne agresívny, netolerantný a vedie k rozbitiu strany," dodal Velič na záver.

 

Členovia strany v Košiciach sú sklamaní 

Podľa členky predsedníctva strany Viery Leščákovej má v stredu 26. mája pokračovať rokovanie predsedníctva strany. "A preto nerozumiem, prečo boli narýchlo zvolaní okresní predsedovia v troch krajoch....ale mám za to, že okresní predsedovia majú povinnosť prejednať ďalší postup s členmi vo svojich okresných organizáciách," uviedla.

 


Leščáková sa podľa vlastných slov v sobotu 22. mája zúčastnila na stretnutí členov v Košickom kraji, kde sa viacerí členovia ohradili proti hlasovaniu svojich okresných predsedov a vyjadrili veľkú nespokojnosť s tým, že sa s nimi ich okresní predsedovia neskontaktovali a oni, ako členovia strany, ani nevedeli, že takéto hlasovanie na krajskej úrovni prebieha.

 

"Veľmi ma vyrušuje aj to, že všetky tri krajské predsedníctva zasadali v rovnakom čase, a to môže budiť dojem, že bol záujem na tom, aby sa na nich nevedela zúčastniť predsedníčka strany," povedala.

 

Zároveň doplnila, že nechce používať silné slová, ale situáciu vidí ako stranícke intrigy, ktoré medzi slušných ľudí, ktorí pôsobia v jednej strane a majú spoločný program a vízie, nepatria. twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies