Zelenskyj: Zabránili sme hladomoru vo svete, o ktorý Rusi usilovali

NETKY.SK • 23 Júl 2022, 08:56 • 2 min
Zelenskyj: Zabránili sme hladomoru vo svete, o ktorý Rusi usilovali

KYJEV - Vďaka odblokovaniu troch ukrajinských prístavov v Čiernom mori sa príjmy Ukrajiny z exportu zvýšia o miliardu dolárov mesačne.

slovakia

left justify in out

Podľa ukrajinských predstaviteľov v dôsledku ruskej blokády čiernomorských prístavov uviazlo na Ukrajine viac ako 20 miliónov ton obilia. Ukrajina je jedným z najväčších svetových exportérov pšenice, kukurice a slnečnicového oleja. Ruská invázia a vojna na Ukrajine však narušili produkciu a zastavili dodávky, čo ohrozilo export potravín do mnohých rozvojových krajín, najmä v Afrike, a prispelo k zvýšeniu cien.

 

Po podpísaní samostatných dohôd o vývoze obilia sa včera patová situácia konečne zmenila.

 

Viac o dohode sa dočítate tu: Ukrajina a Rusko v piatok podpíšu dohodu o vývoze obilia z Ukrajiny cez Čierne more

 

img

 

Námestník ukrajinského ministra infraštruktúry Mustafa Najem včera po podpísaní dohôd uviedol: 

 

„Pre farmárov je to príležitosť vyviezť tohtoročnú úrodu a mať financie na prípravu na ďalšiu sejbu. Okrem toho ide každý mesiac takmer o miliardu dolárov z devízových príjmov, ktoré pôjdu na podporu ekonomiky a ozbrojených síl Ukrajiny,“ napísal na Telegrame.

Najem tiež zdôraznil, že súhlas Ruskej federácie s takouto dohodou s Organizáciou Spojených národov (OSN) a Tureckom je vynúteným ústupkom zo strany ruských okupantov, ktorí „nedokázali udržať Hadí ostrov a sú nútení ustúpiť pred hrozbou svetového hladu“.

Turecké úrady uviedli, že OSN zriadi v Istanbule centrum na kontrolu zásielok. Export potravín by sa mal realizovať z troch ukrajinských prístavov – v Odese, Čornomorsku a v prístave Južné.

 

Prečítajte si aj: Rusko nás považuje za nepriateľský štát! Aké budú dôsledky?

 

img


K podpísaniu dohôd sa včera vyjadril aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.Ten taktiež spomenul, že Ukrajina má po podpísaní dohody s Ruskom o odblokovaní vývozu na predaj obilie v hodnote približne desať miliárd dolárov a priblížil, že jeho krajina bude mať šancu predať aj súčasnú úrodu. 

 

„Približne 20 miliónov ton minuloročnej úrody obilia sa vyvezie. Bude aj šanca predať tohtoročnú úrodu... momentálne máme k dispozícii zásoby obilia v hodnote približne desať miliárd dolárov," povedal Zelenskyj. Vo videoposolstve však vyjadril aj obavy.

„Zo strany Ruska môžu nastať nejaké provokácie, pokusy zdiskreditovať ukrajinské a medzinárodné snahy... Ale dôverujeme Organizácii Spojených národov," uviedol ukrajinský prezident.

Príslušný dokument za Rusko v Istanbule v piatok podpísal minister obrany Sergej Šojgu a za Ukrajinu minister infraštruktúry Olexandr Kubrakov. Ukrajinskí predstavitelia odmietli podpísať ten istý dokument ako Rusi z dôvodu ruskej vojenskej agresie v ich krajine.

 

Domáca politika: Eduard Heger vysvetľuje priamy nákup vrtuľníkov: Môže za to to, že sme vo vojnetwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Ida Zeleznikova
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies