Zdravotníci z nemocníc zúfalo vyzývajú verejnosť k očkovaniu

NETKY.SK • 8 November 2021, 12:59 • 2 min
Zdravotníci z nemocníc zúfalo vyzývajú verejnosť k očkovaniu

Viac ako 1 300 zdravotníkov z nemocníc sa postavilo za verejnú výzvu obyvateľom krajiny na podporu očkovania proti ochoreniu COVID-19. V liste verejnosti zdôrazňujú, že do nemocníc sa dostávajú čoraz mladší pacienti a nemocnice musia pristupovať k obmedzovaniu takzvanej bielej medicíny.

Otvoriť časovú os

slovakia

left justify in out

"Situácia s pandémiou nie je dobrá. Verím, že výzva, ktorú kolegovia spísali, bude mať vo verejnosti odozvu," uviedol na margo listu v pondelok minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

 

img

 

Lekári, sestry, farmaceuti či fyzioterapeuti v ňom zdôrazňujú neustály nárast nakazených pacientov a vyčerpanosť zdravotníkov. "Lôžka, na ktorých ešte pred pár týždňami ležali pacienti s inými ochoreniami, obsadzujú pacienti s COVID-19. Aj keď sa veľmi snažíme, starostlivosť o pacientov s iným ochorením sa čoraz viac obmedzuje. Pribúdajú oddelenia a nemocnice, ktoré sú nútené odkladať plánované a odkladné zákroky. Je nás málo, pacientov je čoraz viac a my už prestávame vládať," poukázali zdravotníci.

 

Možno vás zaujme: Katastrofa na Ukrajine v podobe 25 063 nových prípadov koronavírusu

 

img

 

Pripomínajú, že väčšina úmrtí na COVID-19 patrí do skupiny odvrátiteľných úmrtí, keďže sa im očkovaním dalo zabrániť. "Očkovania a vedľajších účinkov sa netreba obávať. Vakcíny sú bezpečné a overené," uviedli zdravotníci s tým, že očakávajú ďalšie zhoršovanie situácie v nemocniciach.

 

Prečítajte si: Je toto možné?! Konzílium odborníkov navrhuje obmedziť pohyb neočkovaných

 

V Univerzitnej nemocnici Bratislava (UNB) leží aktuálne 157 pacientov s ochorením COVID-19, 12 z nich je na umelej pľúcnej ventilácii. "Prichádzajú k nám už aj pacienti z iných krajov," spresnil riaditeľ UNB Roland Schaller. Nemocnica sa podľa jeho slov na nárast nakazených pacientov zodpovedne pripravila. "Lekári urobili, čo mohli, teraz je aj na verejnosti, aby nám bola oporou a dala sa zaočkovať," vyzval Schaller.

 

img

 

Na Úrade vlády SR zároveň od pondelka podľa Lengvarského pokračujú rokovania o odporúčaniach konzília odborníkov. "Určite budem trvať na tom, čo odporučilo konzílium. Verím tomu, že odporúčania budú zavedené," dodal minister s tým, že bude podporovať aj zavedenie lokálneho núdzového stavu.

 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Kristýna Peštová

Netky
JAR JE TU O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona