Zdeněk Troška má rád slovenské filmy

NETKY.SK • 21 Február 2015, 08:31 • 2 min
Zdeněk Troška má rád slovenské filmy

BRATISLAVA - Český režisér Zdeněk Troška obľubuje slovenské filmy a rád v slovenčine číta knihy. K slovenskému jazyku má známy rodák zo Strakoníc podľa vlastných slov celý život veľmi blízko.

slovakia

left justify in out

„Ja mám slovenčinu strašne rád. Mrzí ma, že som sa ju nikdy nenaučil. Zdá sa mi taká mäkšia, spevnejšia, jemnejšia, máte také krásne výrazy, ktoré v češtine nie sú, napríklad ´taký zasran´ - to je tak krásne, v tom je povedané úplne všetko, čo je to za človeka,“ povedal v rozhovore pre agentúru SITA.


„Čo ja som si pritiahol kníh zo slovenských antikvariátov a kníhkupectiev... nádherné knižky som si tam nakúpil,“ poznamenal 61-ročný režisér. „Rád pozerám aj slovenské programy. Cez Vianoce napríklad prevažne pozerám slovenskú jednotku, púšťajú tam krásne filmy, milujem také tie retro filmy, ktoré Slováci natočili v 60. a 70. rokoch, milujem napríklad filmovú baladu Ivana Baladu Tri gaštanové kone a rád si pozriem aj ďalšie veci, opery či balety. Ja si ich nahrávam a potom, keď je vonku počasie, že by som ani psa nevyhnal, tak si ľahnem a púšťam si to,“ priblížil.

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies