Zatvoria legendárny väzenský tábor Guantanámo?

NETKY.SK • 8 Január 2022, 11:30 • 2 min
Zatvoria legendárny väzenský tábor Guantanámo?

Ľudskoprávna organizácia Amnesty International vyzvala amerického prezidenta Joe Bidena, aby dal zatvoriť väzenské zariadenie v zálive Guantánamo na Kube, od ktorého uvedenia do prevádzky uplynie o niekoľko dní 20 rokov.

slovakia

left justify in out

Tento tábor je totiž podľa amerického experta tejto organizácie, Sumita Bhattacharyya, symbolom svojvôle, nespravodlivosti a mučenia.

 

img

 

Amnesty International zároveň vyzýva Bidena, aby boli osoby, ktoré sa tam zúčastňovali na mučení a iných nelegálnych činnostiach, vydané spravodlivosti.

 

img

 

V tábore sa momentálne nachádza 39 väzňov. Zariadenie bolo založené za vlády republikánskeho prezidenta Georgea Busha mladšieho so zámerom zadržiavať podozrivých islamistických teroristov bez súdu po útokoch z 11. septembra 2001 na New York a Washington.

 

Bushov nástupca, demokrat Barack Obama, chcel Guantánamo zatvoriť, ale nepodarilo sa mu to vzhľadom na odpor v americkom Kongrese, zatiaľ čo republikán Donald Trump chcel ponechať toto kontroverzné väzenské zariadenie naďalej v prevádzke.

 

Biden, ktorý bol v rokoch 2009-2017 Obamovým viceprezidentom, sa usiluje presadiť plány na zatvorenie zariadenia.

 

img

 

Pri príležitosti blížiaceho sa 20. výročia otvorenia tábora plánuje Amnesty International na sobotu protesty vo viacerých mestách v Nemecku i ďalších krajinách. Prvých väzňov priviezli do tábora Guantánamo, ktorý sa nachádza na americkej vojenskej základni na Kube, 11. januára 2002.

 

Možno vás zaujme: Muž sa zamiloval do robota, dúfa, že si ho vezme

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Kristýna Peštová
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies