Zakúpené testy sú podľa ministerstva zdravotníctva vhodné na samotestovanie

NETKY.SK • 7 Marec 2021, 09:04 • 2 min
Zakúpené testy sú podľa ministerstva zdravotníctva vhodné na samotestovanie

BRATISLAVA - Mnisterstvo zdravotníctva potvrdilo, že testy, ktoré zakúpilo Slovensko, sú vhodné na samotestovanie. Dokonca môžu mať i vyššiu presnosť.

Otvoriť časovú os

slovakia

left justify in out

Slovensko zakúpilo 35 miliónov testov, o ktorých sa podľa Ministerstva zdravotníctva šíria konšpirácie zavádzajúce tvrdenia. Ministerstvo však potvrdilo, že zabezpečilo vhodné testy, pre ktoré rezort požiadal Úrad pre normalizáciu, meteorológiu a skúšobníctvo SR o výnimku povolenia na samotestovanie.

 

img

 

Prečítajte si tiež: Krajčí vybavil prelomovú vec. Ľudia na Slovensku sa budú môcť otestovať sami

 

Expert na zdravotníctvo a bývalý generálny riaditeľ Inštitútu zdravotnej politiky Martin Smatana totiž konštatoval, že Slovensko neobjednalo 35 miliónov antigénových nazálnych testov určených na samotestovanie, ale ďalších 35 miliónov antigénových testov.

Eliášová vysvetlila, že Česká republika tento týždeň udelila výnimku na používanie testov Standard Q Covid Ag od spoločnosti Biosensor na samotestovanie. O udelenie výnimky pre tento istý výrobok požiadalo úrad pre normalizáciu aj ministerstvo zdravotníctva.

 

V prípade testov Clinitest ® Rapid COVID-19 už Nemecký Federálny inštitút pre farmaceutické a lekárske výrobky vydal povolenie na núdzové použitie, aby bolo možné tento test použiť aj ako samotest.

 

„Nazálne testy môžu mať len o niečo nižšiu presnosť, niektoré štúdie dokonca uvádzajú vyššiu presnosť. Odber sa realizuje z prednej časti nosa, no zároveň tampónom, ktorý pri výtere zasiahne oveľa väčšiu plochu,“ uviedla hovorkyňa ministerstva.

Taktiež popiera tvrdenie, že kúpa týchto testov je v rozpore s odporúčaniami Európskej komisie. Európska komisia v novej stratégii pripúšťa používanie antigénových testov na samotestovanie. „Navyše samotný nákup testov realizovala Slovenská republika prostredníctvom Európskej komisie,“ uzavrela hovorkyňa Eliášová.

 

Súvisiaci článok: Bude 35 miliónov samotestov poskytnutých pre slovenské domácnosti? Smatana tvrdí, že sme nič také neobjednalitwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Kristýna Peštová
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies