Slovensko sa približuje európskym trendom. V reštauráciách vám už plastový príbor neponúknu!

NETKY.SK • 26 August 2021, 11:32 • 2 min
Slovensko sa približuje európskym trendom. V reštauráciách vám už plastový príbor neponúknu!

BRATISLAVA - Vláda chce zakázať používanie jednorazových plastových výrobkov. Súvisí to s potrebou nahradiť takéto výrobky šetrnejšími k životnému prostrediu.

slovakia

left justify in out

V trvalých prevádzkach verejného a rýchleho stravovania by mali byť zakázané jednorazové plastové výrobky.

Zakázané by mali byť aj na verejných podujatiach.

 

Biologicky rozložiteľné výrobky

Nápoje v jednorazových obaloch by nemali používať ani orgány štátnej správy. Vyplýva to z noviel zákonov o odpadoch a zálohovaní jednorazových obalov na nápoje, ktoré v stredu schválila vláda na svojom rokovaní.

 

Zákaz používania jednorazových plastov na verejných podujatiach envirorezort odôvodňuje tým, že v súčasnosti neprichádza v 90 percentách prípadov  k správnemu triedeniu. Organizátor verejného podujatia, ktorý poskytne biologicky rozložiteľné výrobky, by mal následne zabezpečiť aj ich triedený zber.

 

img

 

Výrobca jednorazového plastového výrobku by podľa materiálu mal byť povinný ponúknuť spotrebiteľovi opakovane použiteľnú alebo biologicky rozložiteľnú alternatívu, poprípade poskytnúť výrobok za úhradu.

 

"Ide o výrobky, ktorých spotreba sa má znížiť za použitia hospodárskych nástrojov. Ide o zabezpečenie toho, aby sa plastové výrobky nahradili alternatívami, ktoré sú opätovne použiteľné, ale neobsahujú plasty," vysvetľuje ministerstvo životného prostredia.

 

Eko obaly na jedlo

Znížiť by sa mala spotreba pohárov na nápoje vrátane ich uzáverov a viečok. Taktiež by malo ísť o nádoby na potraviny určené na priamu konzumáciu alebo na jedenie priamo z nádoby, alebo ktoré sú hotové na konzumáciu bez ďalšej prípravy.

 

Výrobcovia tabakových výrobkov by sa mali podieľať na nákladoch spojených s vyčistením prostredia od filtrov, ktoré neskončili v smetnej nádobe, vyplýva z novely.

 

img

 

Zaviesť by sa malo aj prehľadnejšie označovanie výrobkov a informovanie spotrebiteľa o tom, ako s ním najvhodnejšie nakladať. Týkať by sa malo hygienických potrieb, vlhčených utierok, tabakových výrobkov s filtrami či pohárov na nápoje.

 

Na výrobkoch by mali pribudnúť informácie o prítomnosti plastov a ich negatívnych vplyvoch na životné prostredie.

 

Výrobca by mal tiež mať povinnosť informovať a motivovať spotrebiteľa o opätovne použiteľných dostupných alternatívach.

 

 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Martin Petras
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies