Zahraničné médiá porovnávajú návštevu pápeža u nás a v Maďarsku. Ako sme dopadli?

NETKY.SK • 9 September 2021, 21:15 • 2 min
Zahraničné médiá porovnávajú návštevu pápeža u nás a v Maďarsku. Ako sme dopadli?

VATIKÁN - Niektorí novinári hovoria o facke maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi, iní o dobrom dojme, ktorý na pápeža urobila prezidentka Zuzana Čaputová.

slovakia

left justify in out

Blížiacu sa návštevu pápeža Františka na Slovensku si všímajú aj svetové médiá. Najnovšie ju porovnávajú so zastávkou Svätého Otca v Maďarsku. 

 

Pápež František sa má počas svojej nedeľnej návštevy Budapešti podľa zverejneného programu stretnúť aj s maďarským premiérom Viktorom Orbánom. Podľa diplomatov a svetových katolíckych médií krátkosť jeho zastávky v Budapešti - iba niekoľko hodín - v porovnaní s nadväzujúcou štvordňovou návštevou Slovenska jasne naznačuje Františkove priority, napísala vo štvrtok agentúra Reuters.

 

img

 

Podľa agentúry Františkov krátky pobyt v Budapešti, kde odslúži záverečnú omšu 52. medzinárodného eucharistického kongresu, "podčiarkuje jeho názorové rozdiely s nacionalistickým a protiimigračným maďarským premiérom Viktorom Orbánom".

 

Pápež vyzýva Európu prijímať a integrovať migrantov, aby tak prežila svoju "demografickú zimu". Naproti tomu Orbán na minulotýždňovom Strategickom fóre v slovinskom Blede vyhlásil, že dnes sú "všetci migranti moslimovia". Zároveň zdôraznil, že iba "tradične kresťanská rodinná politika nám pomôže dostať sa z demografickej krízy".

 

K téme: Návštevu pápeža budú na bratislavskom letisku sprevádzať dopravné obmedzenia

 

"Pápežovo rozhodnutie stráviť viac času na Slovensku než v Maďarsku treba chápať v kontexte jeho tvrdej kritiky nacionalisticko-populistických lídrov, ako napríklad maďarského premiéra," napísal britský liberálne katolícky týždenník The Tablet.

 

František počas marcového letu z Iraku pred novinármi poznamenal, že jeho cesta do Budapešti "nebude návštevou krajiny, ale bude to len kvôli omši". Očakáva sa na nej účasť približne 75-tisíc ľudí.

 

Facka Orbánovi 

 

Americký dvojtýždenník National Catholic Register informoval, že viacerí maďarskí štátni aj cirkevní predstavitelia sa snažili presvedčiť pápeža, aby v ich krajine pobudol dlhšie, avšak bezvýsledne. Noviny to označili za "obrovskú facku" Orbánovi.

 

Na novinársku otázku počas štvrtkovej tlačovej konferencie vo Vatikáne o tom, prečo chce pápež zjavne "utiecť z Maďarska", odpovedal hovorca Vatikánu Matteo Bruni, že Františkova cesta do Budapešti je "duchovnou púťou" a treba ju chápať v náboženskom kontexte.

 

Možno vás zaujme: Vláda podporila návštevu pápeža ďalšími miliónmi eur. Na čo pôjdu?

 

Reuters ďalej píše, že Slovensko je síce proti nekontrolovanému prílevu migrantov, avšak postoje jeho predstaviteľov nie sú ani zďaleka také ostré ako Orbánove.

 

The Tablet si všimol aj nedávne vyhlásenie pápeža Františka, že nevie, či ho Orbán v Budapešti príde pozrieť. Podľa britského týždenníka išlo o "jasný signál" dištancovania sa. "Ak sa aj stretnú, nemožno čakať, že pápež bude celý vysmiaty," komentoval The Tablet.

 

Dobrý dojem našej prezidentky

 

V pápežovom programe v Budapešti figuruje aj krátke stretnutie s maďarským prezidentom Jánosom Áderom.

 

img

 

Dlhá pápežova návšteva na Slovensku môže podľa týždenníka The Tablet, ktorý cituje diplomata pôsobiaceho v Bratislave, súvisieť aj s dobrým dojmom, ktorý na Františka urobila Zuzana Čaputová, prvá žena v prezidentskej funkcii, počas svojej vlaňajšej návštevy vo Vatikáne. Táto bývalá environmentálna právnička "predstavuje novú generáciu európskych lídrov, ktorá je v ostrom kontraste s niektorými nevýraznými mužmi z minulosti", uviedol The Tablet.

 

Prečítajte si tiež: Pápež dostane dar od prezidentky! Bude mať symbolickú aj praktickú hodnotu

 

Týždenník pritom poukázal na blížiacu sa Konferenciu OSN o zmene klímy (COP26), ktorá sa bude konať v škótskom Glasgowe v prvej polovici novembra aj s účasťou pápeža. Od pontifika teda na Slovensku možno očakávať výzvy na ochranu planéty a tiež na podporu mladých ľudí a marginalizovaných komunít, napísal The Tablet.

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Lukas Dedik
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies