Za posledných desať rokov došlo k 40 požiarom v kultúrnych pamiatkach

NETKY.SK • 16 Apríl 2019, 21:08 • 2 min
Za posledných desať rokov došlo k 40 požiarom v kultúrnych pamiatkach

BRATISLAVA - Za posledných desať rokov došlo k vzniku 40 požiarov v slovenských kultúrnych pamiatkach, čo predstavuje dve percentá z ich celkového počtu.

slovakia

left justify in out

O tom informovala Zuzana Farkasová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru (HaZZ). Doplnila, že príslušníci HaZZ sa pravidelne zúčastňujú taktických cvičení v kultúrnych pamiatkach.

 

"Najčastejšou príčinou vzniku požiarov v kultúrnych pamiatkach za posledných desať rokov je nedbanlivosť osôb, respektíve nezodpovedné konanie," uviedla Farkasová.

 

Hasiči realizovali v rokoch 2013 – 2017 audit vybraných kultúrnych pamiatok. V rámci Slovenska zmapovali 2450 nehnuteľných kultúrnych pamiatok, ktoré sú svojou podstatou a charakterom stavbami historického významu a sú vytvorené ľudskou stavebnou činnosťou z materiálov používaných v období ich realizácie.

 

Príslušníci HaZZ sa podľa Farkasovej pravidelne zúčastňujú taktických cvičení v kultúrnych pamiatkach. "Preveruje sa ich pripravenosť, nasadzovanie síl a prostriedkov a postup pri zdolávaní prípadného požiaru," priblížila.

 

Ochranu kultúrnych pamiatok pred požiarmi upravuje podľa Farkasovej zákon o ochrane pred požiarmi. "Jeho vykonávacie vyhlášky upravujú oblasť plnenia povinností na úseku ochrany pred požiarmi," vysvetlila.

 

Pripomenula tiež, že plnenie týchto povinností platí rovnako aj pre vlastníkov a správcov kultúrnych pamiatok. "Každý vlastník, respektíve správca nehnuteľnej kultúrnej pamiatky by mal mať ustanovenú odborne spôsobilú osobu (technika požiarnej ochrany alebo špecialistu požiarnej ochrany), ktorá zabezpečuje plnenie povinností na úseku ochrany pred požiarmi," uzavrela.

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
barbora lučivjanská
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies