Za masaker v Srebrenici a spáchanú genocídu potvrdil tribunál v Hágu Ratkovi Mladičovi doživotie!

NETKY.SK • 9 Jún 2021, 06:57 • 2 min
Za masaker v Srebrenici a spáchanú genocídu potvrdil tribunál v Hágu Ratkovi Mladičovi doživotie!

HAAG - Medzinárodný odvolací tribunál v holandskom Haagu potvrdil odsúdenie a doživotný trest pre bývalého veliteľa bosniansko-srbských síl Ratka Mladiča.

slovakia

left justify in out

Doživotie dostal Mladič ešte v roku 2017 za zmasakrovanie vyše ôsmich tisícok mužov a chlapcov zo Srebrenice a obliehanie Sarajeva, ale aj za viaceré ďalšie trestné činy vrátane prenasledovania, vyhladzovania, vraždenia a teroru počas bosnianskej vojny v rokoch 1992 - 1995.

 

 

Vyhladzovaním ľudí mal chrániť vlasť
Predsedajúca sudkyňa Odvolacej komory Medzinárodného mechanizmu Organizácie Spojených národov (OSN) pre medzinárodné tribunály Prisca Matimba Nyambe uviedla, že súd odmietol celé Mladičovo odvolanie a potvrdil jeho doživotný trest.

 

Zároveň zamietol odvolanie prokurátorov proti zbaveniu Mladiča viny v jednom bode obžaloby z genocídy súvisiaceho s etnickými čistkami na začiatku vojny.

Počas vlaňajšieho augustového pojednávania Mladič na margo obvinení poznamenal, že iba robil všetko pre to, aby ochránil svoju vlasť.

 

Jeho advokáti pri pokuse o zvrátenie verdiktu argumentovali tým, že vysídlenie bosnianskych moslimov v Srebrenici bola iba humanitárna misia a nie násilné vysťahovanie civilistov.

 

"Mäsiar z Bosny"
Vojna si vyžiadala viac ako 100-tisíc obetí a milióny ľudí prišli o domov. Práve Mladič a jeho politický „učiteľ“ Radovan Karadžič boli hlavní vinníci týchto zločinov a tribunál v Haagu napokon oboch odsúdil na doživotie.

Mladiča, ktorého prezývali „mäsiar z Bosny“, zatkli v Srbsku v máji 2011 po viac než desiatich rokoch na úteku. Skrýval sa pod identitou Milorad Komadič. Pri zatýkaní nekládol odpor a dokonca pochválil mužov zákona, ktorým povedal, že našli, koho hľadali.

 

Mladič bol hlavným veliteľom ozbrojených síl bosnianskych Srbov. Z vojnových zločinov, genocídy a zločinov proti ľudskosti ho obvinili ešte v roku 1996 spolu s ďalšími vodcami a veliteľmi bosnianskych Srbov.

 

10 rokov na úteku

Veliteľ sa skrýval až do 26. mája 2011, keď ho zadržali a previezli do väznice v Haagu. Súdny proces s ním sa konal od mája 2012 do decembra 2016.

V etnicky rozdelenej Bosne a Hercegovine sa názory na Mladiča dodnes rôznia. Bosniaci, väčšinou moslimovia, ho považujú za vojnového zločinca, kým pre bosnianskych Srbov je stelesnením hrdinu.

 

„Neakceptujeme žiadny verdikt tribunálu. Pre mňa i srbský ľud je to ikona,“ povedal pre agentúru AP vojnový veterán Milije Radovič z východobosnianskeho mesta Foča.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Katarina Zakova
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies