WikiLeaks: Irán využíva karate kluby na verbovanie ľudí pre vražedné misie

NETKY.SK • 7 December 2010, 8:7 • 2 min
WikiLeaks: Irán využíva karate kluby na verbovanie ľudí pre vražedné misie

WikiLeaks: Irán využíva karate kluby na verbovanie ľudí pre vražedné misie

slovakia

left justify in out

img

Irán využíva centrá bojových umení na verbovanie ľudí pre vražedné misie. Vyplýva to z jednej z diplomatických depeší, ktoré zverejnila internetová stránka WikiLeaks. Dokument sa odvoláva na istého nemenovaného "nindža" informátora.
      V depeši, poslanej z amerického veľvyslanectva v azerbajdžanskom Baku, je citovaný iránsky učiteľ bojových umení, podľa ktorého sú karate kluby "pod enormným tlakom, aby spolupracovali s iránskou tajnou službou a Revolučnými gardami, či už pri výcviku členov alebo pri potláčaní protestov a politicky motivovaných vraždách".
      Tvrdenia spomínaného zdroja zjavne potvrdzuje aj americký diplomat odvolávajúci sa na ďalších informátorov a poukazujúci na využívanie majstrov bojových umení za vláda šacha, ktorého zvrhli počas islamskej revolúcie v roku 1979.
      Učiteľ, ktorý je v dokumente zo septembra 2009 spomínaný ako "nindža majster s čiernym opaskom", tvrdí, že pozná človeka, ktorého najali na to, aby "v priebehu niekoľkých mesiacov zavraždil najmenej šesť jednotlivcov".
      Väčšinu obetí mali tvoriť účastníci prodemokratických hnutí, píše sa v dôvernom materiáli.
      "Atentátnika" údajne neskôr "zasamovraždili", t.j. zabili a zariadili, aby jeho smrť vyzerala ako samovražda.
      Väčšina depeše je výrazne redigovaná v zjavnej snahe zaistiť ochranu informátorov.

Zdroj: TASR/DPAtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky

Netky
JAR JE TU O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona