Výzva pre poľnohospodárov: Podávanie žiadostí pri priamych platbách bude výhradne elektronické, nenechávajte si to na poslednú chvíľu!

NETKY.SK • 12 Február 2024, 16:55 • 2 min
Výzva pre poľnohospodárov: Podávanie žiadostí pri priamych platbách bude výhradne elektronické, nenechávajte si to na poslednú chvíľu!

Minister pôdohospodárstva Richard Takáč na tlačovej konferencii vyzval poľnohospodárov, aby sa včas pripravili na elektronické podávanie žiadostí za aktuálny rok a aby si predkladanie žiadostí nenechávali na poslednú chvíľu.

slovakia

left justify in out

Minister pôdohospodárstva Richard Takáč sa na tlačovej konferencii krátko vrátil k "plnej zodpovednosti predchádzajúcich vedení" ministerstva pôdohospodárstva aj Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA), pokiaľ ide o problémy s vyplácaním priamych platieb za rok 2023. Avšak pozornosť upriamil na budúcnosť a informoval o rozhodnutí, že od tohto roku sa budú všetky žiadosti o priame platby podávať výhradne elektronickou formou. Minister si od tohto kroku sľubuje zefektívnenie procesov a odbúranie byrokracie, pričom Pôdohospodárska platobná agentúra má byť "agentúrou, ktorá bude aktívne komunikovať s poľnohospodármi".

Minister takisto zmienil, že finišujú prípravy zákona o registri užívacích vzťahov: "Robíme všetko preto, aby to prebehlo čo najrýchlejšie, a súbežne riešime zanedbanú digitalizáciu."
 
"Pôdohospodárska platobná agentúra od 19. 2. 2024 pristúpi k vyplácaniu schémy týkajúcej sa pastevného chovu zvierat a tzv. viazanej zeleniny, od 29. 2. 2024 zase k vyplácaniu celofarmovej ekoschémy," povedal generálny riaditeľ PPA Marek Čepko a dodal: "Chcel by som upokojiť všetkých farmárov, že Pôdohospodárska platobná agentúra robí maximum preto, aby sme k nim peniaze dostali čo najskôr."

Generálny riaditeľ PPA Marek Čepko ďalej uviedol, že cieľom je, aby PPA bola "proklientska agentúra, ktorá bude s farmármi zaobchádzať ako s partnermi". Následne predstavil harmonogram vyplácania priamych platieb poľnohospodárom za rok 2024, pričom sa primárne zameral na skrátenie času začiatku administrácie žiadosti (o 2,5 mesiaca oproti minulému roku), vydávania rozhodnutí (o viac ako 1,5 mesiaca skôr) a vyplácania zálohových platieb v prípade plochových schém (o mesiac skôr). S vyplácaním platieb na základe vydaných rozhodnutí by sa malo oproti tomuto roku začať o 1,5 mesiaca skôr, a to k dátumu 2. 12. 2024.

Tlačová konferencia sa uskutočnila na Ministerstve pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR za účasti generálneho riaditeľa Pôdohospodárskej platobnej agentúry Mareka Čepka a predsedu Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Emila Macha.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Barbora Šimkaninová
Zdroj: MPRV SR, Foto: MPRV SR

Netky
JAR JE TU O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona