Výstava v Baníckom múzeu v Rožňave predstaví históriu spracovania i výrobky z kože

NETKY.SK • 17 Máj 2023, 16:45 • 2 min
Výstava v Baníckom múzeu v Rožňave predstaví históriu spracovania i výrobky z kože

ROŽŇAVA - V Baníckom múzeu v Rožňave predstavia výstavu Koža a kožušina - od úžitku k luxusu. Verejnosti priblíži históriu spracovania týchto materiálov či výrobky z nich od remeselníkov z regiónu.

slovakia

left justify in out

V Baníckom múzeu v Rožňave predstavia výstavu Koža a kožušina - od úžitku k luxusu, verejnosti priblíži históriu spracovania týchto materiálov či výrobky z nich od remeselníkov z regiónu. TASR o tom informovala manažérka kultúry múzea Erika Hermélyi Gecelovská.

 

"Cieľom výstavy je prezentovanie materiálu kože a kožušiny v kontexte viacerých odborov, histórie regiónu a etnológie, spôsobu remeselného spracovania materiálu a prostredníctvom ukážky rôznych druhov výrobkov," uviedla autorka výstavy a kurátorka etnografie Barbora Šumská. Výstava návštevníkom predstaví kožu ako materiál, ktorý ľudstvo sprevádza od počiatku jeho existencie a ponúka široké možnosti využitia. Náročné spracovanie kože si vyžiadalo špecializáciu výroby, ktorej sa v minulosti venovali garbiari, obuvníci, čižmári, kožušníci i ďalší remeselníci. Manufaktúra na spracovanie kože sa nachádzala aj v Rožňave, Banícke múzeum v súčasnosti sídli v jej bývalej administratívnej budove.

 

img

historická budova Baníckeho múzea v Rožňave

 

Súčasťou výstavy budú aj nedávne akvizície do etnografického fondu múzea a viaceré zbierkové predmety po reštaurovaní a konzervovaní, a to napríklad pohrebná prikrývka čižmárskeho cechu z roku 1824. Výstava bude prezentovať aj kresby tradičného odevu zo zbierok Múzea ľudovej umeleckej výroby v Stupave či výrobky súčasných remeselníkov a výrobcov z regiónu a blízkeho okolia. Vernisáž výstavy Koža a kožušina - od úžitku k luxusu sa uskutoční v galérii múzea v utorok 23. mája, pre verejnosť bude prístupná do 29. septembra. Výstavu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies