Výrub stromov na bratislavskej Kolibe bol nelegálny

NETKY.SK • 17 December 2013, 16:38 • 2 min
Výrub stromov na bratislavskej Kolibe bol nelegálny

BRATISLAVA - Rozsiahly výrub stromov na bratislavskej Kolibe, ku ktorému došlo začiatkom decembra a v lokalite ich padlo niekoľko stoviek, bol nelegálny.

slovakia

left justify in out

Na dnešnej tlačovej konferencii to vyhlásil minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD). "Je nelegálny, lebo neexistovalo žiadne povolenie, ministerstvo životného prostredia začalo konať," podotkol.

Šéf rezortu vnútra vysvetlil, že v celej kauze išlo o dve porušenia zákona. Okrem nelegálneho výrubu došlo aj k porušeniu zákona v súvislosti s vyňatím pozemkov z lesného fondu. Minister životného prostredia Peter Žiga (Smer-SD) priblížil, že v marci tohto roku bol lesný pozemok trvalo vyňatý na iné účely ako na plnenie funkcií lesa a predmetná parcela bola v čase výrubu vedená ako ostatná plocha. "Na výrub bol preto potrebný súhlas orgánu ochrany prírody, teda mestskej časti Bratislava-Nové Mesto, ten nebol vydaný," doplnil Žiga s tým, že Slovenská inšpekcia životného prostredia je oprávnená uložiť sankciu za porušenie zákona o ochrane prírody. "Konanie o porušení zákona bolo začaté."

Podľa Kaliňáka v prípade vyňatia pozemkov z lesného fondu existujú tri rozhodnutia. "Prvé možno kvalifikovať ako nezákonné, lebo bolo vydané neoprávnenými osobami, toto je predmetom skúmania, zistíme ako k tomu došlo. Druhé a tretie sú falošné," vysvetlil Kaliňák s tým, že spisové číslo rozhodnutia je evidované v archívoch ako účtovný doklad. Ako sa k pozemkom súčasní majitelia dostali, preukáže podľa jeho slov vyšetrovanie. "Okresný úrad Bratislava už podal trestné oznámenie a orgány činné v trestnom konaní budú skúmať všetky podrobnosti tohto prípadu," avizoval.

Ministerstvo podľa neho medzičasom zistilo, že to nie je prvý takýto prípad. "Začíname historicky skúmať všetky údaje, ktoré vykazujú podobné známky." Momentálne sú podľa Žigu na mieste experti a prebieha vyčísľovanie výšky spoločenskej hodnoty. Vyrúbalo sa podľa neho 300 až 400 stromov, je to teda rozsiahly výrub, a zrejme pôjde predbežne o škodu vo výške 150.000 eur. "Na základe toho začne konanie o pokute, potom inšpekcia môže postúpiť celé konanie orgánom činným v trestnom konaní," dodal Žiga.
Minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek (Smer-SD) vraví, že ministerstvo začalo konať z vlastného podnetu tým, že obnovuje správne konanie. "Jeho cieľom bude rozhodnutie o zrušení prevodu troch pozemkov a ich prinavrátenie na lesné pozemky," podotkol. Ministerstvo potom požiada kataster o znovu zapísanie plôch na lesné pozemky a investor bude musieť znovu vysadiť stromy, ktoré vyrúbal.
Lesné pozemky nad Bratislavou sa dostali do súkromných rúk krátko po voľbách v roku 2010, získali ich výmenou za pozemky pri Handlovej so štátnym podnikom Lesy SR.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies