Všeobecný lekár už nemôže predpísať liek odporučený špecialistom

NETKY.SK • 11 Január 2022, 13:35 • 2 min
Všeobecný lekár už nemôže predpísať liek odporučený špecialistom

BRATISLAVA – Všeobecní lekári po novom nemôžu predpisovať lieky na odporúčanie lekára špecialistu. Upozorňuje na to Zväz ambulantných poskytovateľov (ZAP), ktorý novú legislatívu kritizuje.

slovakia

left justify in out

Negatívne vníma najmä fakt, že odborníci ani pacienti neboli o pripravovaných zmenách informovaní a nemohli sa na ne pripraviť. V tejto súvislosti vyzýva Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR k prehodnoteniu uvedenia novely do praxe a k spoločnému hľadaniu kompromisného riešenia. „Sme presvedčení, že prijatie takto zásadnej zmeny by za žiadnych okolností nemalo prebiehať bez riadneho pripomienkového konania dotknutých odborných organizácií zastupujúcich pacientov a lekárov,“ konštatuje prezidentka ZAP Jaroslava Orosová.

 

img

 

Zväz podľa jej slov chápe, že všeobecných lekárov je potrebné, najmä v súčasnosti, čo najviac odbremeniť a taktiež upraviť nesprávne nastavenie zodpovednosti za predpísanú liečbu. Pripomína však, že nemožno špecialistom pridávať povinnosti bez vytvorenia podmienok a predchádzajúcej diskusie. „Máme totiž opodstatnené obavy z počiatočnej ťažkej implementácie zmeny preskripcie, ktorá môže byť príčinou zhoršenia dostupnosti zdravotnej starostlivosti pre pacientov. Pre niektorých môže táto zmena znamenať zbytočnú logistickú záťaž v zmysle nutnosti návštevy viacerých lekárov špecialistov len na účel predpisu chronickej liečby,“ uviedla Orosová s tým, že ide o prípad väčšiny seniorov a chronicky chorých. Dodala, že zároveň dôjde k ešte výraznejšiemu preťaženiu kapacít už aj tak poddimenzovanej špecializovanej ambulantnej starostlivosti.

 

img

 

ZAP v tejto súvislosti požaduje zavedenie prechodného implementačného obdobia minimálne do 30. júna, počas ktorého môže špecialista naďalej delegovať predpis liekov na všeobecného lekára. Pre zachovanie dostupnosti špecializovanej zdravotnej starostlivosti žiada zabezpečiť adekvátnu finančnú kompenzáciu, ktorá umožní zamestnať v ambulancii novú pracovnú silu na zabezpečenie povinnosti preskripcie. Apeluje tiež na nutnosť zefektívniť a skvalitniť službu e-zdravie tak, aby zabezpečovala prístup špecialistov ku kompletnej zdravotnej dokumentácii pacienta. Zároveň žiada ponechať všeobecným lekárom možnosť aj naďalej predpisovať lieky na základe odporúčania minimálne pre polymorbidných pacientov. Z dôvodu nedostatku špecialistov ZAP navrhuje tiež ponechať všeobecným lekárom možnosť delegovanej preskripcie vo forme zástupu pri absencii špecialistu bez časového obmedzenia.

 

img

 

Zmena, ktorú presadili poslanci Národnej rady (NR) SR za klub OĽaNO Eva Horváthová, Marek Šefčík a Marek Krajčí, je účinná od začiatku roka. Poslanci ju zdôvodňovali tým, že tzv. delegovaná preskripcia administratívne extrémne preťažuje ambulancie všeobecných lekárov a zbytočne sa zvyšuje ich návštevnosť. Odvolávali sa aj na závery Spoločnosti všeobecných lekárov Slovenska (SVLS), podľa ktorých delegovaná preskripcia tvorí až 55 percent celkovej preskripcie všeobecných lekárov a uberá im v priemere dve hodiny ordinačných hodín. Jediným riešením v tejto veci bolo podľa poslancov jednoznačne legislatívne vymedziť povinnosť preskripcie liekov indikujúcim lekárom.

 

Možno vás zaujme: V meste sa narodilo 152 detí, rovnako chlapcov aj dievčattwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Johny domansky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies