Voľby v únijnej 27-čke: Vyhrala Európska ľudová strana

NETKY.SK • 10 Jún 2024, 08:58 • 2 min
Voľby v únijnej 27-čke:  Vyhrala Európska ľudová strana

BRUSEL - Voľby do Európskeho parlamentu (EP) vyhrala Európska ľudová strana (EPP), nasledovaná socialistami a demokratmi (S&D) a liberálmi z Obnovme Európu (RE). Vyplýva to z aktualizovaných oficiálnych výsledkov eurovolieb, ktoré v noci na pondelok zverejnil europarlament.

slovakia

left justify in out

Predsedníčka EP Roberta Metsolová pred polnocou potvrdila, že hlasovanie bolo ukončené vo všetkých 27 členských krajinách. Vysvetlila, aký bude ďalší postup z hľadiska zostavovania politických skupín v EP, voľby nového vedenia EP a tiež voľby predsedu Európskej komisie. Vyjadrila nádej, že nový europarlament bude konštruktívny a nápomocný pri tvorbe nových európskych politík.
 
Tri hlavné politické sily v EP – ľudovci, socialisti a liberáli – by si podľa najnovších projekcií mali udržať nadpolovičnú väčšinu v zákonodarnom zbore EÚ. Spolu by mali mať 403 kresiel v 720-člennom parlamente.
 
Nárast síl označovaných ako extrémne pravicové alebo euroskeptické – Identita a Európa (ID) a Európski konzervatívci a reformisti (ECR) – na 131 mandátov však znamená posilnenie ich doterajších pozícií. Europarlament bude roztrieštenejší než doteraz, čo môže sťažovať prijímanie nových legislatívnych krokov, lebo dosahovanie kompromisov bude oveľa zložitejšie a pomalšie.
 
Dobrá pozícia EPP znamená, že ľudovci budú žiadať, aby ich kandidátka, doterajšia šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, pokračovala na čele exekutívy EÚ po druhé funkčné obdobie.
 
Von der Leyenová po oznámení prvých výsledkov eurovolieb pred novinármi označila EPP za jasného víťaza a najsilnejšiu európsku stranu a spresnila, že už od pondelka začne rokovania o budúcej spolupráci so socialistami a liberálmi. Zdôraznila, že ide o model spolupráce, ktorý sa doteraz veľmi osvedčil.
 
Predbežné oficiálne výsledky naznačili nasledovné rozloženie síl v EP:
 
184 kresiel EPP;
139 kresiel S&D;
80 kresiel RE;
73 kresiel ECR;
58 kresiel ID;
52 kresiel Zelení/EFA;
53 kresiel Ostatní (bez príklonu k politickej rodine);
45 kresiel Nezaradení;
36 kresiel Ľavica.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Ingrid Vrabcová
Zdroj: EP, Foto: voanews.com
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies