Vodič dodávky nelegálne prepravoval vyše 2600 včiel

NETKY.SK • 21 Júl 2023, 10:30 • 2 min
Vodič dodávky nelegálne prepravoval vyše 2600 včiel

MICHALOVCE - Nezvyčajný prípad zaznamenali príslušníci Colného úradu (CÚ) Michalovce, ktorí odhalili nelegálnu prepravu viac ako 2600 živých včiel. Vodič ich mal v kartónovej škatuli v batožinovom priestore svojho vozidla. Nemal k nim žiadne sprievodné doklady ani veterinárne certifikáty, informovala hovorkyňa CÚ Jana Nimrichterová.

slovakia

left justify in out

Hliadka Stanice CÚ Michalovce počas výkonu mobilného dohľadu kontrolovala dodávkové vozidlo. "V škatuli sa nachádzalo 59 plastových prepraviek, ktoré boli rozdelené na 296 menších priehradok. V každej z nich sa nachádzalo deväť kusov živého hmyzu. Išlo spolu o 2664 včiel bližšie neurčeného druhu. Keďže v každej z priehradok sa nachádzala jedna včelia kráľovná, z tohto množstva by bolo možné založiť 296 včelích rodín," uviedla hovorkyňa.

 

Vodič na výzvu príslušníkov nevedel predložiť žiadne sprievodné doklady ani veterinárne certifikáty k prepravovanému hmyzu. Hliadka včelstvo zaistila a vozidlo aj s cestujúcimi predviedla na CÚ. Keďže išlo o živý hmyz neznámeho pôvodu predstavujúci potenciálne riziko zavlečenia rôznych chorôb, mikroorganizmov či škodcov, príslušníci kontaktovali Regionálnu veterinárnu a potravinovú správu (RVPS) Michalovce. Jej inšpektor podrobil včely veterinárnej kontrole.

 

"Spoločenská hodnota zaistených včiel bola vyčíslená na viac ako 5900 eur. Vzhľadom na túto hodnotu vzniklo podozrenie zo spáchania trestného činu a prípad bol postúpený poverenému príslušníkovi Kriminálneho úradu finančnej správy, ktorý vedie trestné stíhanie pre prečin porušovania predpisov o obehu tovaru v styku s cudzinou," konštatovala Nimrichterová. V prípade preukázania viny hrozí páchateľovi trest odňatia slobody až na dva roky. Finančná správa v tejto súvislosti vyzýva včelárov k opatrnosti pri nákupe včelích rodín a zakladaní včelstiev.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Interny redaktor
TASR/KB Netky, Foto: unsplash
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies