Vodcovia protestného hnutia v Hongkongu vyzvali na ukončenie demonštrácii

NETKY.SK • 2 December 2014, 10:55 • 2 min
Vodcovia protestného hnutia v Hongkongu vyzvali na ukončenie demonštrácii

HONGKONG - Traja vodcovia protestov v Hongkongu dnes oznámili, že sa rozhodli dobrovoľne prihlásiť na polícii. Vyzvali pritom študentov na ukončenie pouličných demonštrácií s cieľom zamedziť ďalším násilnostiam.

slovakia

left justify in out

"V záujme zápasu proti tomuto nespravodlivému systému sme pripravení znášať všetky dôsledky," uviedli v spoločnom vyhlásení traja zakladatelia protestného hnutia Occupy Central, univerzitní profesori Benny Tai Yiu-ting a Chan Kin-man a protestantský pastor Chu Yiu-ming. 

 

Do rúk polície sa plánujú odovzdať v stredu, aby tak podľa vlastných slov prevzali zodpovednosť za vyvolanie protestov, ktoré na viac ako dva mesiace paralyzovali časti Hongkongu. Tento krok má byť formou tichého protestu a odsúdenia politiky hongkonskej vlády. 

 

Odchod študentov z ulíc by podľa trojice vodcov neznamenal kapituláciu a koniec protestnej kampane, ale jej posun na vyššiu úroveň, aby tak zapustila hlbšie korene a rozšírila svoje myšlienky v miestnej komunite.  Hnutie Occupy Central reprezentuje len časť protestného hnutia, ktoré tvoria zväčša hongkonskí študenti.  

 

Stúpenci demokratického hnutia požadujú zmeny volebnej reformy prijatej vládou v Pekingu. Na jej základe sa majú v roku 2017 v Hongkongu po prvý raz uskutočniť voľby šéfa administratívy, avšak voliči budú mať na výber iba z kandidátov preverených osobitným výborom čínskeho parlamentu.

 

Hongkonská vláda i Peking požiadavky na väčšiu demokratizáciu odmietajú a v posledných týždňoch došlo v tento bývalej britskej kolónii a súčasnej osobitnej administratívnej oblasti Číny k opakovaným násilným stretom medzi demonštrantami a políciou. 
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies