Vo veku 102 rokov zomrel slávny armádny letec Charles McGee

NETKY.SK • 17 Január 2022, 15:26 • 2 min
Vo veku 102 rokov zomrel slávny armádny letec Charles McGee

WASHINGTON – Vo veku 102 rokov zomrel Charles McGee, ktorý bol jedným z prvých afroamerických armádnych pilotov v Spojených štátoch. Bojoval v troch vojnách a celkovo absolvoval 409 bojových misií. Informovali o tom v pondelok agentúry AFP a AP.

slovakia

left justify in out

McGee zomrel v nedeľu v spánku vo svojom dome v meste Bethesda v štáte Maryland. Správu o úmrtí médiám potvrdil jeho syn Ron. „Stratili sme amerického hrdinu. Charles McGee, brigádny generál a jeden z posledných žijúcich letcov z Tuskegee, zomrel vo veku 102 rokov. Aj keď som zarmútený jeho stratou, som tiež neuveriteľne vďačný za jeho obetu, jeho odkaz a jeho charakter,“ napísal na sociálnej sieti americký minister obrany Lloyd Austin. „(McGee) počas druhej svetovej vojny, Kórejskej vojny a vojny vo Vietname absolvoval viac ako 400 misií. Mala som tú česť zavolať mu minulý mesiac pri príležitosti jeho 102. narodenín, aby som mu poďakovala za jeho službu nášmu národu,“ napísala na sociálnej sieti viceprezidentka USA Kamala Harrisová.

 

 

Charles McGee patril do skupiny známej ako Tuskegee Airmen (letci z Tuskegee) pomenovanej podľa vojenskej základne v štáte Alabama. Od roku 1941 tam fungoval experimentálny program pre černošských kadetov po tom, ako americký Kongres donútil armádne letectvo začať prijímať černochov. McGee sa do výcviku zapojil v roku 1942, keď mal 23 rokov. Ako jeden z prvých černošských stíhačov americkej armády ku koncu druhej svetovej vojny sprevádzal spojenecké bombardéry nad Európou. Nad starým kontinentom absolvoval celkovo 136 misií. Neskôr sa zúčastnil aj vojen v Kórei a Vietname. Letectvo opustil v roku 1973 s hodnosťou plukovníka.

 

 

Po odchode z armády McGee zasvätil svoj život práci s mládežou, zároveň sa stal zdrojom informácií o programe na základni v Tuskegee. On a ďalší priekopníci z útvaru dostali v roku 2007 najvyššie civilné vyznamenanie Kongresu. McGee bol vo veku 100 rokov čestne povýšený na brigádneho generála. Letci z Tuskegee sa podľa AP stali predmetom mnohých kníh, filmov a dokumentárnych filmov zdôrazňujúcich ich odvahu a zároveň pochybností, ktorým čelili pre farbu svojej pleti.

 

Možno vás zaujme: Zomrel najstarší americký veterán druhej svetovej vojnytwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Johny domansky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies