Vo Francúzsku uviedli do prevádzky najväčšiu solárnu elektráreň v Európe

NETKY.SK • 8 December 2015, 15:55 • 2 min
Vo Francúzsku uviedli do prevádzky najväčšiu solárnu elektráreň v Európe

PARÍŽ - Zrkadlá pokrývajú 2,5 štvorcového kilometra a dodajú elektrinu pre 300.000 ľudí.

slovakia

left justify in out

Portál iDNES uviedol, že francúzska spoločnosť Neoen, ktorá sa zameriava na obnoviteľné zdroje energie, bude predávať jednu megawatthodinu (MWh) 20 rokov po 105 eur.

 

Solárnu elektráreň uviedli do prevádzky minulý týždeň a je to najväčšie zariadenie tohto druhu v Európe.

 

"Cena je rovnaká ako za veternú energiu, ale zároveň je to menej, než aké sú náklady na novú jadrovú elektráreň," povedal generálny riaditeľ Neoenu Xavier Barbaro.

 

Náklady na solárku v Bordeaux dosiahli 360 miliónov eur. Nový komplex sa vyznačuje viacerými špecifikami. Kolektory nesmerujú na juh. Zrkadlá sú orientované na os východ-západ. To umožní, aby bola produkcia zariadenia trikrát až štyrikrát vyššia než u rovnakých zariadení s podobnou plochou, ale nasmerovaním zrkadiel na juh. Vďaka svojej orientácii vyrobí viac energie skoro ráno a v podvečer, vtedy je spotreba elektriny v krajine najvyššia.

Inštalovaný výkon 300 MW solárky Neoenu predstavuje necelých 30 % silného jadrového bloku. Koeficient ročného využitia solárneho panelu, teda množstva času, počas ktorého vyrába elektrinu, sa pohybuje od 10 do 25 %. Jadrový blok dosahuje využiteľnosť až 90 %.

 

Solárne panely pochádzajú z Číny, kolektory však tvoria len zlomok nákladov na solárny megapark. Najviac stoja inžinierske služby, kabeláž a elektrické vybavenie.

 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies