Vo Francúzsku objavili jedinečné staré osídlenie z obdobia neolitu

NETKY.SK • 28 August 2023, 13:00 • 2 min
Vo Francúzsku objavili jedinečné staré osídlenie z obdobia neolitu

Paríž 28. augusta (TASR) - Archeológovia objavili v neolitickom nálezisku na severovýchode Francúzska stopy po trvalom osídlení. Podľa výskumníkov ide o dosiaľ jedinečný nález v celej Európe.

slovakia

left justify in out

Osídlenie z obdobia neolitu odkryli vo francúzskom Marais de Saint-Gond. Pred približne 150 rokmi tam našli prvé kresacie kamienky, pripomína AFP. Na ploche 450 hektárov sa odvtedy podarilo identifikovať 15 veľkých kremenných baní, ako aj 135 hypogeí podzemných komplexov chodieb a komôr.

Okrem toho tam objavili aj päť megalitických krytých uličiek, desať leštičov sekier či políčka obrábané metódou kontrolovaného vypaľovania. Osídlenie sa podarilo odkryť po tom, ako sa v obci Val-des-Marais vzdialenej vyše 130 kilometrov od Paríža určilo miesto v priekope na osadenie palisády. Podľa odhadov archeológov táto praveká ohrada obklopovala istú vyvýšeninu a ohraničovala plochu približne jedného hektára. Nový objav nemá v celej Európe obdoby, tvrdí Rémi Martineau z francúzskeho Národného centra pre vedecký výskum (CNRS). Podľa neho však môže pomôcť priblížiť hospodársku, spoločenskú a územnú organizáciu obdobia neolitu. "Toto je posledný kúsok skladačky, ktorý nám chýbal," vyhlásil Martineau. 

V rámci 20-ročného výskumu, ktorý vedie CNRS, sa podarilo vyčistiť aj budovu apsidy v blízkosti veľkej odpadovej jamy s priemerom približne 20 metrov, ako aj studne. Výskumníkom sa podarilo nájsť aj malý oválny predmet z perlorodky. V jeho strede sa nachádzajú dva otvory. Podľa AFP ide pravdepodobne o predchodcu gombíka, ktorý sa datuje do obdobia pred 3400 až 3300 rokmi. Vzhľadom na zachovalý stav tohto predmetu výskumníci dúfajú, že ak sa v budúcnosti uskutočnia ďalšie vykopávky, nájdu rovnako dobre zachovaný aj zvyšok náleziska.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: TASR / AFP Foto: BSS
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies