Vlna horúčav v dvoch najľudnatejších štátoch Indie má už najmenej 170 obetí

NETKY.SK • 19 Jún 2023, 13:00 • 2 min
Vlna horúčav v dvoch najľudnatejších štátoch Indie má už najmenej 170 obetí

NAÍ DILLÍ - Horúčavy, ktoré v posledných dňoch postihli indické štáty Uttarpradéš a Bihár, si vyžiadali už takmer 170 obetí.

slovakia

left justify in out

Horúčavy, ktoré v posledných dňoch postihli indické štáty Uttarpradéš a Bihár, si vyžiadali už takmer 170 obetí. Úrady informovali, že miestne nemocnice sú preplnené a existujúce problémy sa zhoršujú aj v dôsledku výpadkov v dodávkach elektrickej energie, uviedla agentúra AP.

 

Hoci oblasti na severe Indie pravidelne zápasia s horúčavami v letných mesiacoch, podľa indického meteorologického úradu (IMD) boli teploty trvalo nad normálom, pričom v posledných dňoch dosiahli aj 43,5 stupňa Celzia. Vlna horúčav sa v Indii oficiálne vyhlasuje, ak sú teploty aspoň o 4,5 stupňa Celzia vyššie ako normál alebo ak teplota prekročí 45 stupňov Celzia, doplnila AP s odvolaním sa na indické úrady. "Varovanie pred vlnou horúčav vydávame už niekoľko dní," povedal meteorológ Atul Kumár Singh z IMD. Napriek varovaniam vedcov však vládni predstavitelia vyzvali obyvateľstvo pripraviť sa na horúčavy až v nedeľu, keď sa počet úmrtí začal zvyšovať. K stresu z horúčav prispievajú aj neustále výpadky elektrickej energie v celom regióne, v dôsledku čoho ľudia nemajú k dispozícii tečúcu vodu, ventilátory ani klimatizáciu.

 

Hlavný minister štátu Uttarpradéš Jógí Aditjanát uviedol, že vláda prijíma opatrenia na zabezpečenie nepretržitých dodávok elektrickej energie. Vyzval občanov, aby spolupracovali s úradmi a elektrickú energiu využívali rozumne. Odborníci na zmenu klímy upozorňujú, že vlny horúčav v Indii sa budú opakovať a že India sa musí pripraviť, aby ich lepšie zvládala. "Plány na zvládanie vĺn horúčav sú nevyhnutné na minimalizáciu ich účinkov a ochranu ľudských životov. Tieto plány zahŕňajú komplexné prístupy k riešeniu výskytu vysokých horúčav, ako sú kampane na zvyšovanie povedomia verejnosti, výstavba klimatizovaných centier a zdravotnícka pomoc," povedal Áditja Pilaj z think-tanku Centrum pre výskumné politiky so sídlom v Dillí.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies