Vizionár Steve Jobs zmenil podobu technologického sveta

NETKY.SK • 23 Február 2015, 12:18 • 2 min
Vizionár Steve Jobs zmenil podobu technologického sveta

SAN FRANCISCO – Americký počítačový expert, spoluzakladateľ spoločnosti Apple Inc. a jedna z vedúcich osobností svetového počítačového priemyslu Steven Paul Jobs by sa v utorok 24. februára dožil 60 rokov.

slovakia

left justify in out

"Vaša práca vyplní veľkú časť vášho života a jediný spôsob, ako byť naozaj spokojný, je robiť veci, ktoré považujete za skutočne skvelé. A jediným spôsobom ako vykonávať skvelú prácu je milovať to, čo robíte", sú slová svetoznámeho technologického génia, ktorý sa stal ikonou 21. storočia. Steve Jobs vdýchol dušu dnes už kultovým produktom ako sú iPod, iMac, iPhone či iPad. Prostredníctvom technológií chcel zjednotiť svet.

 

Steven Paul Jobs sa narodil 24. februára 1955 v americkom San Franciscu. Týždeň po narodení sa dostal do adoptívnej rodiny, jeho rodičmi sa stali Paul a Clara Jobsovci. Odmalička ho fascinovala technika, najmä počítače, a údajne si bol plne vedomý svojej nadpriemernej inteligencie. Na strednej škole absolvoval kurz spoločnosti Hawlett Packard, kde sa zoznámil s nemenej nadaným Stevom Wozniakom. Neskôr spolu pravidelne navštevovali stretnutia počítačových nadšencov. Jobs sa zamestnal ako technik vo firme Atari, kde pracoval na tvorbe počítačových hier.

 

Podobu počítačového sveta začala dvojica Jobs-Wozniak meniť v roku 1976, keď v garáži rodičov zostrojili počítač Apple I a založili spoločnosť Apple Computer. Na zostrojenie prvého prototypu získali peniaze predajom Jobsovho Volkswagenu a Wozniakovej vedeckej kalkulačky. Neskoršia vylepšená verzia počítača Apple II už išla na dračku a spoločnosť s jabĺčkom v logu začali počítačoví odborníci z celého sveta brať vážne. V roku 1983 predstavil Apple počítač Lisa, ktorý bol ako prvý vybavený myškou. Veľkým triumfom spoločnosti bol Macintosh, počítač predurčený k tomu, aby sa vďaka jednoduchému užívateľskému rozhraniu bleskovo stal masovou záležitosťou.

 

Vnútorný boj o moc vo firme prinútil Steva Jobsa v roku 1986 opustiť Apple Computer. Následne založil novú spoločnosť NeXT Computer, ktorú o 10 rokov neskôr (1996) Apple odkúpil a Jobs sa tak vrátil na jeho čelo. Medzitým však toho stihol oveľa viac. Kúpil majoritný podiel v spoločnosti The Graphics Group, ktorú neskôr premenoval na Pixar, dobre známy všetkým milovníkom animovaných filmov. Pod vedením počítačového mága na poste generálneho riaditeľa Apple následne zaznamenával jeden mimoriadny úspech za druhým. V roku 2001 to bol revolučný prenosný hudobný prehrávač iPod, nasledoval digitálny hudobný softvér iTunes a v roku 2007 Apple predstavil svetu iPhone, jeden z najžiadanejších dotykových mobilných telefónov v histórii. V roku 2010 sa do "irodinky" pridal tablet iPad.

 

V auguste 2004 sa Steve Jobs podrobil operačnému zákroku, v rámci ktorého mu z podžalúdkovej žľazy odstránili rakovinový nádor. V roku 2008 sa vytratil z očí verejnosti a v auguste 2011 rezignoval na svoju funkciu hlavného výkonného riaditeľa spoločnosti Apple Computer.

 

V roku 2004 si technologický génius objednal u slávneho životopisca Waltera Isaacsona svoju biografiu. Kniha nakoniec vyšla až mesiac po jeho smrti. Steve Jobs zomrel 5. októbra 2011 v kalifornskom Palo Alto vo veku 56 rokov. Kniha nesúca jeho meno sa okamžite stala jedným z najpredávanejších titulov na svete. Ponúka stovky pohľadov na túto kontroverznú osobnosť a aj výpovede samotného Jobsa.

 

"Jeho genialita, vášeň a energia boli zdrojom nespočetných inovácií, ktoré obohatili a zdokonalili životy ľudí. Svet je vďaka Stevovi nezmerateľne lepším," uviedla vo vyhlásení spoločnosť Apple po Jobsovej smrti. Život tohto vizionára mapuje i film s názvom Jobs (2013) opierajúci sa o spomienky Jobsových priateľov a spolupracovníkov, vrátane spoluzakladateľa Apple Steva Wozniaka. Životopisná dráma v hlavnej úlohe s americkým hercom Ashtonom Kutcherom prináša jedinečný pohľad do Jobsovho života, detailný popis jeho osoby a vývoj jeho hviezdnej kariéry.

 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies