Visolajský skritizoval, že na vyššie mzdy sestier nie sú peniaze, no na prevoz pacienta za 4000 Eur zrazu máme

NETKY.SK • 8 Marec 2021, 12:23 • 2 min
Visolajský skritizoval, že na vyššie mzdy sestier nie sú peniaze, no na prevoz pacienta za 4000 Eur zrazu máme

SLOVENSKO - Predseda Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský na sociálnej sieti skonštatoval nespravodlivosť ministerstva.

Otvoriť časovú os

slovakia

left justify in out

Podľa neho slovenskí zdravotníci majú ministerstvo, čo povie, že na vyššiu mzdu zdravotnej sestry nie sú na Slovensku peniaze a následne je vládnym špeciálom prevážaný jediný pacient. 

 

img

 

A to rovno v lietadle tisíc kilometrov do nemeckej nemocnice, aby sa o neho starali spokojní nemeckí lekári a sestry. Letová hodina lietadla Tu-154M vychádza na približne 4 200 eur, k tomu sa ešte pripočítavajú letiskové poplatky.

 

Súvisiaci článok: Matovič dostal od kancelárky Angely Merkelovej ponuku na prevoz pacientov do Nemecka

 

img


„Nie je nám tu na Slovensku ani trochu trápne?“ pýta sa Visolajský. Snaha zachrániť každého pacienta je podľa neho samozrejmosťou, problém je však inde.

 

Súvisiaci článok: Do Nemecka dnes previezli prvého slovenského pacienta s ochorením COVID-19

 

„Slovensko sa dnes prosí o pomoc ostatným krajinám, aby nám poslali svojich zdravotníkov, prosíme, aby nám liečili našich pacientov, lebo Slovensku chýbajú lekári a sestry. Zamýšľa sa niekto, prečo nemáme viac personálu v nemocniciach? Ak niekto zo súčasného ministerstva povie, že to spôsobili minulé vlády, pýtam sa, čo také za rok spravilo súčasné ministerstvo zdravotníctva, aby to tak nebolo?“ konštatoval predseda LOZ.

 

img

 

Visolajský dodal, že zažil mesiace „trápnych“ debát, aby naše ministerstvo dalo slovenským zdravotníkom, ak sa nakazia na COVID-19 pri výkone svojho povolania, PN, akú majú na Slovensku policajti, vojaci, ale aj samotní zamestnanci ministerstva. Odpoveď z rezortu podľa neho bola, že im to nemôže dať, aby to nezneužívali.

Upozornil aj na to, že ministerstvo na nemocnice, aby mali vyrovnané rozpočty. To sa podľa neho pri obmedzených príjmoch, bez toho, aby ministerstvo ako regulátor dohliadalo na zdravotné poisťovne, nedá dosiahnuť inak, ako znižovaním personálnych nákladov.

 

Fakultná nemocnica Nitra, kde Visolajský pracuje, navrhuje lekárom, že im časť nadčasov nebude preplácať, ale poskytne im za ne náhradné voľno. Mesačne tak chce podľa predsedu LOZ na jednom atestovanom lekárovi „ušetriť“ okolo 200 eur. Viacerí lekári už vedenie nemocnice upozornili, že po takejto zmene odídu z nemocnice preč.

 

img

 

Vedenie nemocnice sa však napriek tomu svojho úmyslu stále nevzdalo. „V rámci 'optimalizácie personálnych nákladov' sú moje kolegyne sestry nespokojné, lebo ich vedenie núti za nadčasy brať si náhradné voľno. Áno, v čase keď hovoríme, že pre pacientov nemáme dosť sestier a tak, pacientov po jednom vozíme vládnym špeciálom do Nemecka,“ uzavrel.

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Kristýna Peštová
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies