VIDEO: Taliban sa údajne zmocnil provincie Pandžšír, kde sa schádzajú odporcovia hnutia

NETKY.SK • 3 September 2021, 21:59 • 2 min
VIDEO: Taliban sa údajne zmocnil provincie Pandžšír, kde sa schádzajú odporcovia hnutia

KÁBUL - Taliban po celej krajine hlása, že sa hnutiu podarilo zmocniť aj poslednej provincie, ktorá doposiaľ kládla odpor.

slovakia

left justify in out

Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na zdroje z Talibanu. "Z milosti všemohúceho Alaha máme pod kontrolou celý Afganistan. Porazili sme rebelov a Pandžšír je teraz pod našou kontrolou," uviedol podľa Reuters jeden z veliteľov Talibanu.

 

Hnutie už oslavuje triumf

V Kábule sú údajne počuť aj hlasné výstrely, ktorými Taliban oslavuje svoj triumfReuters však upozornil na to, že tieto informácie nebolo možno okamžite potvrdiť. Vzbúrenci v Pandžšíre totiž takéto tvrdenia odmietajú. Bývalý afganský viceprezident a jeden z lídrov odboja v Pandžšíre Amrulláh Sálih tiež poprel pôvodné správy o tom, že odišiel z krajiny.

 

 

"Nepochybne sme v zložitej situácii. Čelíme invázii Talibanu... no udržali sme sa, odolali sme," uviedol Sálih vo videu, ktoré uverejnila na sociálnej sieti Twitter redaktorka televízie BBC. "Odboj pokračuje a bude pokračovať," uviedol Sálih neskôr na svojom účte na Twitteri.

 

Mohlo by vás zaujímať: Taliban narazil na problém. Je ním dočasný prezident Sállih, ktorý v nedobytej provincii vyhlásil odboj

 

 

Nedobytná pevnosť

Správy o tom, že sa Taliban zmocnil údolia Pandžšír, poprel aj Sálihov synV posledných dňoch médiá informovali, že pri bojoch v údolí utrpeli straty obe stranyFront národného odboja vedie v údolí Pandžšír Ahmad Masúd, ktorý je synom zavraždeného veliteľa niekdajšej Spojenými štátmi podporovanej protitalibanskej Severnej aliancie Ahmada Šáha Masúda.

 

 

V Pandžšíre sa nachádza niekoľkotisícová jednotka zložená z miestnych milícií a zvyškov afganskej armády i špeciálnych jednotiek. Tá je odľahlá, z veľkej časti neprístupná horská oblasť.

 

Vchádza sa tam úzkou roklinou, kde sa útočníci môžu stať ľahkým terčom ozbrojencov rozostavených na vyššie položených miestach. Oblasť nedobyl Taliban ani v minulosti a nepodarilo sa to ani sovietskej armáde.

 

Prečítajte si tiež: Taliban chce dobyť pevnosť exviceprezidenta Sáliho. Do provincie Pandžšíra vyslal stovky bojovníkov!

 

 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Katarina Zakova
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies