VIDEO Košický primátor prosí o pomoc: Začíname čeliť humanitárnej kríze!

NETKY.SK • 8 Marec 2022, 20:12 • 3 min
VIDEO Košický primátor prosí o pomoc: Začíname čeliť humanitárnej kríze!

KOŠICE - Mesto Košice začína pod náporom množstva vojnových utečencov z Ukrajiny čeliť humanitárnej katastrofe. Vyhlásil to v utorok košický primátor Jaroslav Polaček. Pri riešení situácie podľa neho chýbajú efektívna podpora, informovanie či manažovanie.

slovakia

left justify in out

„Mestu Košice hrozí, respektíve v tejto chvíli mesto už začína čeliť humanitárnej katastrofe. Aj keď robíme všetko, čo je v našich silách, len s dobrovoľníkmi a bez akejkoľvek pomoci štátu už nebudeme vedieť zvládnuť postarať sa o ďalších obyvateľov Ukrajiny, ktorí každý deň v čoraz väčšom počte prichádzajú do nášho mesta,“ povedal Polaček. Konštatoval to po rokovaní Krízového štábu Okresného úradu v Košiciach, ktorý podľa neho nepriniesol riešenie.

 

 

Košice označil za akýsi lievik, ktorým sa desaťtisíce utečencov presúvajú z hraníc s Ukrajinou ďalej na západ. Hoci mesto mnohí zatiaľ využívajú len ako zastávku, časť z nich potrebuje prespanie aspoň na jednu noc.

 

Mesto zriadilo na kúpalisku Červená hviezda pri železničnej a autobusovej stanici hotspot, o ktorý sa starajú dobrovoľníci. Jeho kapacita bola najprv 300 miest, v pondelok (7. 3.) sa rozšírila na 400. V noci na utorok tam pritom prišlo bez predchádzajúceho avíza v priebehu poldruha hodiny zhruba 500 utečencov. Za uplynulý deň vybavili zhruba 1 500 ľudí.

 

Prečítajte si tiež: Na slovensko-ukrajinských hraniciach ľudí prekvapila „bábuška z Černobyľu”. Prišla s drevenou palicou a ľuďom rozdávala úsmevy

 

„Tento hotspot mesto Košice urobilo z vlastnej vôle, pretože sme si uvedomovali, že železničná stanica nie je prispôsobená na to, aby ponúkla každému pomoc a musíme si povedať, že jednoducho nie je v našich silách to ďalej zvládať,“ povedal Polaček.

 

 

Uviedol, že podľa neoficiálnych informácií majú počas utorkového večera a noci prísť z Čiernej nad Tisou do Košíc dva vlaky s utečencami. Tak by to malo byť aj v ďalších dňoch. Mesto však nemá informácie o tom, koľko ich v nich bude a čo budú potrebovať.

 

Dodal, že pomáhať vojnovým utečencom je úlohou štátu a aj keď sa v tom mestá a obce angažujú, nemajú na to finančné krytie. „Vyzývame, aby štát okamžite rozhodol a dal pokyny, čo máme robiť. Nemáme informácie o tom, koľko ľudí prijalo azyl, koľko tu chce zostať. Nemáme informácie a ani dáta. Bez nich a podpory nevieme, ako máme postupovať a aké máme prijímať rozhodnutia,“ konštatoval primátor.

 

Možno vás zaujme: Autorka Harryho Pottera venuje na pomoc deťom z Ukrajiny astronomickú sumu!

 
twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Lukas Dedik
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies