VIDEO: Južnou Moravou sa prehnala ničivá supercelárna búrka. Podozrenie na ďalšie tornádo!

NETKY.SK • 14 Jún 2022, 14:53 • 2 min
VIDEO: Južnou Moravou sa prehnala ničivá supercelárna búrka. Podozrenie na ďalšie tornádo!

PRAHA - Najviac zasiahnutou oblasťou bolo mesto Lanžhot na Hodonínsku. Meteorológovia z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) majú podozrenie, že mohlo ísť o tornádo.

slovakia

left justify in out

Podľa starostu mesta Lanžhot Ladislava Straku búrka závažne poškodila niekoľko domov. „Začalo silno fúkať aj s dažďom. Bolo to dosť dramatické, trvalo to chvíľku, ale prehnalo sa to v rozsahu niekoľkých ulíc jednej štvrte mesta. Takmer všetky vysoké stromy boli zničené, zlomené v polovici,“ popísal starosta.

 

 

Meteorológovia majú podozrenie, že opäť mohlo ísť o tornádo. Podľa hovorcu ČHMÚ Jana Doležala však konkrétny meteorologický jav zatiaľ nevedia potvrdiť. Mohlo by ísť aj o tzv. downburst. Downburst je intenzívny zostupný prúd vzduchu, ktorý prináša silný nárazový vietor. Spôsobuje rovnaké materiálne škody ako tornádo nižšej intenzity, preto je náročné ich od seba odlíšiť.

 

„Kolegovia z Brna idú na prieskum. Pri týchto javoch je vždy potrebné to overiť na mieste. Dá sa to rozoznať napríklad podľa toho, ako sú polámané stromy. Predpoludním to budú preskúmavať a poobede by sme už mali o udalosti vydať správu,“ uviedol Doležal.

 

Prečítajte si tiež: Tragédia v Českej republike. Muž zastrelil manželku, syna a spáchal samovraždu!

 

Zatiaľ potvrdili trombu, ktorá sa vyskytla aj na slovenskej strane v okolí Kútov. „Ale je možné, že sa niekde dotkla aj zemského povrchu. To už by bolo klasifikované ako tornádo,“ spresnil pre Český rozhlas Peter Hruška z brnianskej pobočky ČHMÚ.

 

 

Búrky sa v pondelok prehnali nad viacerými územiami Česka a spôsobili značné škody. Najintenzívnejšie boli na Vysočine, v Plzenskom a Juhomoravskom kraji. „V súvislosti s výdatným dažďom hasiči medzi 17:30 a 19:00 zasahovali pri 32 udalostiach. Najčastejšie pri spadnutých stromoch, bolo ich zhruba 30,“ uviedli hasiči Juhomoravského kraja na sociálnej sieti Twitter.

 

O 10 dní uplynie rok odvtedy, ako sa územím Břeclavska a Hodonínska prehnalo tornádo o sile štyri z piatich stupňov Fujitovej stupnice (F4). Vyžiadalo si 6 životov a poškodilo 1 200 domov, verejné budovy, stromy a infraštruktúru.

 

 

Možno vás zaujme: Praha povedala dosť! Už nechce ukrajinských utečencov

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Lukas Dedik
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies