VIDEO: Igor Matovič predstavil plán pomoci proti zdražovaniu. Koľko dostaneme?

NETKY.SK • 16 Máj 2022, 16:21 • 2 min
VIDEO: Igor Matovič predstavil plán pomoci proti zdražovaniu. Koľko dostaneme?

BRATISLAVA - Návrh ministra financií ráta s tým, aby bolo možné čerpať daňový bonus už od prvého eura príjmu. Na predchádzanie podvodom by tam malo byť percento z čiastkového vymeriavacieho základu, ktoré sa môže čerpať na daňové bonusy.

slovakia

left justify in out

Pomoc ľuďom v boji proti inflácii pôjde v stredu na rokovanie vlády a vo štvrtok do Národnej rady (NR) SR. Oznámil to v pondelok na tlačovej konferencii minister financií Igor Matovič (OĽaNO). Verí, že koalícia nezhody v tejto téme ustojí. Bojovať proti pomoci rodinám je podľa neho „galaktická hlúposť“.

 

 

Návrh pomoci podľa ministra počíta s prídavkom na dieťa 50 eur a 50 eur na služby deťom mesačne. Ak rodičia pracujú, mali by mať zároveň zvýhodnenie vo forme daňového bonusu 50 eur na dieťa a ak má dieťa do 15 rokov, tak ďalších 50 eur. Matovič skonštatoval, že tento návrh má podporu troch koaličných strán s výnimkou SaS. Verí však, že získa dostatočnú podporu aj v parlamente.

 

Prečítajte si tiež: Vláda schválila okamžitú finančnú pomoc pre Slovákov. Kto dostane peniaze a kto si musí počkať?

 

Rozpočtov obcí sa tento návrh podľa neho nedotkne. „Nie je pravdou, že berieme samosprávam,“ tvrdí Matovič, podľa ktorého obce napriek tomu, že by bol zavedený daňový bonus, pôjdu z roka na rok rozpočtovo vyššie.

 

 

Z pohľadu finančného krytia týchto opatrení je podľa neho podpora od Sme rodina aj Za ľudí ísť avizovanou cestou. „Vieme, že SaS trucuje. Zrejme predpokladajú, že tým, že budú hovoriť, že vetujú zdroje krytia, my nebudeme mať odvahu presadiť ten návrh v parlamente a zablokujú pomoc rodinám. Nezablokujú, jednoducho, my ho presadíme tak či tak, či SaS bude súhlasiť alebo nebude súhlasiť,“ vyhlásil Matovič.

 

Je za to, aby tento návrh predložili napriek vetu SaS na vládu aj do parlamentu, podporu podľa neho mať bude. Tvrdí, že SaS si nemôže dovoliť povaliť ďalšiu vládu. „To by neprežili preferenčne,“ dodal Matovič. SaS podľa ministra financií nebude zrejme vetovať výdavkové opatrenia, len vyššie zdanenie určitých bohatých firiem.

 

 

Vyzval SaS, aby „prestali klamať“ a aby podporili pomoc rodinám. „Ak sa ale nakoniec rozhodnú, že budú vetovať zvýšenie daní zbohatlíkom v SaS, nebudeme sa čudovať, napriek tomu ale s návrhom do parlamentu pôjdeme, aby sme rodinám pomoc na konci doručili,“ zdôraznil Matovič.

 

Možno vás zaujme: Parlament zatiaľ nebude riešiť protiinflačnú pomoc. Kto robí problémy?

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Lukas Dedik
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies