Veľké zmeny pre PCR testovanie a hospitalizáciu pacientov! Kto bude platiť?

NETKY.SK • 28 Apríl 2022, 12:00 • 2 min
Veľké zmeny pre PCR testovanie a hospitalizáciu pacientov! Kto bude platiť?

BRATISLAVA - Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR ruší od mája opatrenia hospodárskej mobilizácie v nemocniciach. Aktuálna pandemická situácia prináša ďalšie zmeny.

Otvoriť časovú os

slovakia

left justify in out

„Tieto zmeny sú umožnené hlavne naďalej sa zlepšujúcou epidemiologickou situáciou, tak na Slovensku, ako aj v zahraničí. Naďalej klesá výraznejšie aj počet pacientov v nemocniciach, z približne 850 pacientov, ktorých aktuálne evidujeme v nemocniciach, je okolo 600 s primárnou diagnózou COVID-19, keď sa blížime ku kapacitám infekčných oddelení,“ uviedol šéf Inštitútu zdravotných analýz (IZA) Matej Mišík s tým, že aj manažment pacientov pre nemocnice je zvládnuteľný.

 

img

 

Pacientov s COVID-19 budú po novom hospitalizovať na štandardných oddeleniach. Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO) ozrejmil, že pokiaľ pôjde o primárnu diagnózu, budú na infekčných alebo pľúcnych oddeleniach nemocníc. Pacienti, ktorí sú aktuálne hospitalizovaní na reprofilizovaných lôžkach, na nich zostanú až do ukončenia hospitalizácie.

 

Prečítajte si tiež: Šanghaj zmiernil karanténu, domovy môžu opustiť ďalšie štyri milióny ľudí

 

Bezplatné PCR testovanie bude od mája len pre osoby staršie ako 60 rokov alebo na základe indikácie lekárom. Samoplatcovia sa budú môcť prihlásiť u jednotlivých firiem, ktoré testovanie poskytujú.

 

img

 

Vstup do zdravotníckych zariadení po novom nebude podmienený očkovaním ani testovaním na ochorenie COVID-19. Povinné bude len nosenie respirátora. Ak bude poskytovateľ zdravotnej starostlivosti vyžadovať test, vykoná ho v rámci svojej réžie priamo vo svojom zariadení.

 

Záchranné služby budú pacientov testovať len v prípade prítomnosti klinických príznakov alebo ak bude jeho stav naznačovať podozrenie na COVID-19.

 

Možno vás zaujme: Nemci očakávajú novú mutáciu koronavírusu. „Bude to zabijak,“ tvrdí minister zdravotníctvatwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Lukas Dedik
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies