Vedci v Cambridgei sa pokúsia zachrániť planétu

NETKY.SK • 13 Máj 2019, 09:11 • 2 min
Vedci v Cambridgei sa pokúsia zachrániť planétu

BRATISLAVA - V rámci uznávanej univerzity v britskom Cambridgei vybudujú výskumné centrum, kde budú odborníci a uznávaní vedci vyvíjať nové metódy určené na boj s klimatickými zmenami.

slovakia

left justify in out

S touto myšlienkou prišiel bývalý šéf tímu vedeckých poradcov britskej vlády David King. "To, čo spravíme v najbližších desiatich rokoch, ovplyvní budúcnosť ľudstva na najbližších 10-tisíc rokov," cituje BBC Kinga. Odborník sa totiž vyjadril, že má obavy z toho, že sa veda neuberá správnym smerom a metódy, ktoré zavádza, nebudú dostačujúce na záchranu prírody.  

 

V tomto novovybudovanom centre budú mať vedci dostatočný priestor na to, aby sa venovali výskumu netradičných a alternatívnych spôsobov, ako zachrániť našu planétu. Jedným z veľmi zaujímavých nápadov je napríklad umelé zmrazovanie pólov, ktoré sa v súčasnosti rýchlo roztápajú. To by sa vraj dalo docieliť striekaním slanej vody vysoko na oblohu z lodí bez ľudskej posádky. Zvýšený obsah čiastočiek soli by tak mohol rozptýliť oblaky, pokryla by sa nimi väčšia časť oblohy a územie pod nimi by sa ochladilo.
 

Nemenej podstatný je tiež boj s emisiami. V tejto súvislosti sa vedci snažia vyvinúť novú technológiu, pomocou ktorej bude možné veľmi efektívne tieto škodliviny zachytávať. Takto získaný oxid uhličitý by sa skladoval v podzemných zásobárňach a neskôr by sa z neho vyrábalo palivo.

 

img

 

Už viackrát v odborných kruhoch zaznel aj nápad, že moria a oceány by bolo potrebné obohacovať o planktón, ktorý ma mimoriadnu schopnosť zachytávať veľký objem emisií. Pokiaľ by sa to podarilo, „odľahčili“ by sme sa o množstvo skleníkových plynov v atmosfére.
 

Mnohí vedci sú však skeptickí a tvrdia, že svoj čas sme už premrhali a v súčasnosti neexistujú opatrenia, ktoré by proces otepľovania podnebia na našej planéte odvrátili.

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Karnisova
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies