Vedci našli možný protijed na otravu muchotrávkou zelenou

NETKY.SK • 17 Máj 2023, 17:45 • 2 min
Vedci našli možný protijed na otravu muchotrávkou zelenou

LONDÝN - Čínski a austrálski vedci sa domnievajú, že našli protijed na toxín najjedovatejšej huby na svete, muchotrávky zelenej. Ako účinná látka sa ukázala indocyanínová zeleň, teda fluorescenčné farbivo používané v lekárskom zobrazovaní krvných ciev.

slovakia

left justify in out

Čínski a austrálski vedci sa domnievajú, že našli protijed na toxín najjedovatejšej huby na svete, muchotrávky zelenej. TASR o tom informuje podľa správy v The Guardian a Nature.

 

Muchotrávka zelená (Amanita phalloides) je celosvetovo zodpovedná za približne 90 percent úmrtí po otrave hubami. Na príčine je toxický peptid alfa-amanitín, ktorý spôsobuje zlyhanie pečene a obličiek. Špecifický protijed na muchotrávku zelenú doteraz neexistoval, "pretože vieme málo o tom, ako hubové toxíny zabíjajú bunky", povedal profesor Čchiao-pching Wang zo Sunjatsenovej univerzity v čínskom Kantone a hlavný autor vedeckej štúdie. "Alfa-amanitín je skutočne jednou z najnebezpečnejších zlúčenín, ktoré máme v prírode," povedal Helge Bode, chemik prírodných látok v Inštitúte Maxa Plancka v nemeckom Marburgu.

 

Vedci pomocou úpravy génov CRISPR-Cas9 testovali, ktoré mutácie pomohli bunkám prežiť účinok alfa-amanitínu. Išlo o bunky bez enzýmu STT3B, ktorý spája molekuly cukru s proteínom. Prerušenie tejto biochemickej dráhy blokovalo aj vstup alfa-amanitínu do buniek. "Sme úplne prekvapení našimi zisteniami," hovorí Čchiao-pching Wang, pretože doteraz nikto netušil, že STT3B hrá úlohu v toxicite alfa-amanitínu. Druhým krokom bolo nájsť chemickú zlúčeninu, ktorá blokuje účinok STT3B.

 

Ako účinná sa ukázala indocyanínová zeleň, fluorescenčné farbivo používané v lekárskom zobrazovaní krvných ciev. Vedci zistili u myší priaznivé účinky podania indocyanínovej zelene štyri hodiny po otrave alfa-amanitínom. Ak ju podali až osem alebo 12 hodín po vystavení toxínu, liečba nezaberala. "Môže to byť spôsobené tým, že (alfa-amanitín) spôsobil nezvratné poškodenie... ktoré nie je možné zachrániť. To naznačuje, že (indocyanínová zeleň) by sa mala podávať čo najskôr po otrave," uzavreli vedci. "Výsledky sú sľubné, ale potrebujeme ďalšie klinické experimenty, aby sa zistilo, či má indocyanínová zeleň podobné účinky u ľudí," vysvetlil Čchiao-pching Wang.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies