V Žiline pribudlo vlani 350 dlhovekých stromov

NETKY.SK • 22 Február 2022, 11:19 • 2 min
V Žiline pribudlo vlani 350 dlhovekých stromov

ŽILINA – Minulý rok v meste pribudlo 350 dlhovekých stromov, ktoré vysadili podľa návrhu krajinného architekta prevažne na sídlisku Solinky. Vyplýva to z výročnej správy k plánovaniu a stratégiám v mestskej zeleni za rok 2021, ktorú v pondelok (21. 2.) zobrali na vedomie poslanci mestského zastupiteľstva na online rokovaní.

slovakia

left justify in out

Podľa mestskej záhradníčky z Útvaru hlavného architekta (ÚHA) mesta Žilina Anny Kyselovej bol rok 2021 náročným rokom plánovania a realizácie z dôvodu pandémie ochorenia COVID-19.

 

„Miera inflácie, neistoty a omeškania projektov, spôsobeného pandémiou, ovplyvnili harmonogram údržby zelenej infraštruktúry a aj výsadby drevín a rastlín," podotkla. Doplnila, že aj v tomto roku bude pokračovať rozmiestňovanie mobilných nádob, závesných kvetináčov a kvetinových veží, ktoré na spevnených plochách vytvárali priaznivejšiu mikroklímu mesta.

 

img

 

„Pribudnú nové mobilné nádoby, ktoré sčasti nahradia pôvodné betónové. Návrh 118 nových nádob, vrátane sortimentu drevín a trvaliek, vypracovali pracovníci ÚHA. Mesto v roku 2021 vyviezlo niekoľko mobilných nádob z centrálnej mestskej zóny na žiadosť poslancov do volebných obvodov a plánujeme v tom pokračovať," uviedla Kyselová.

 

V jesenných mesiacoch roku 2021 v centre mesta a mestských častiach vysadili približne 3 000 krov. „Krovité porasty v budúcnosti vytvoria izolačnú zeleň zachytávajúcu prachové častice z komunikácií a zároveň budú spĺňať vizuálnu a protihlukovú funkciu. Vlani sme monitorovali aj požiadavky občanov a zvýšili sme intenzitu údržby plôch na sídlisku zo štyroch kosieb na päť," dodala mestská záhradníčka.

 

img

 

Primátor Žiliny Peter Fiabáne podotkol, že posilnenie ÚHA o odborníkov na zeleň v teréne reálne vidieť.

 

„Je to jedna zo základných priorít mesta a má moju podporu. Som presvedčený, že ďalšie mesiace a roky ukážu, že Žilina vykročila správnym smerom. Je dôležité si týchto ľudí udržať. Majú robotu radi, problematike rozumejú a záleží im na tom, ako bude Žilina vyzerať. Predložený materiál to len dokumentuje," skonštatoval Fiabáne.

 

Možno vás zaujme: Po dvojročnej prestávke sa uskutoční Venerovského memoriáltwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Johny domansky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies