V súťaži na nákup vojenských radarov zostali štyria uchádzači

NETKY.SK • 28 December 2015, 08:48 • 2 min
V súťaži na nákup vojenských radarov zostali štyria uchádzači

BRATISLAVA - V medzinárodnej súťaži na nákup 3D rádiolokátorov stredného dosahu, ktorú vyhlásilo Ministerstvo obrany (MO) SR zostali štyria záujemcovia. Rezort v najbližšom období vyhlási druhé kolo, v ktorom pre záujemcov zverejní podrobné špecifikácie nového radaru.

slovakia

left justify in out

Po vyhlásení druhého kola začne plynúť 40-dňová lehota na predkladanie návrhov. Ako uviedol pre TASR minister obrany Martin Glváč, prvý radar by mal prísť na Slovensko do niekoľkých mesiacov od vyhlásenia výsledkov súťaže.

 

Dôvodom, prečo sa Slovensko rozhodlo nakupovať novú techniku, sú ruské sankcie, pre ktoré si nemôže zadovážiť náhradné diely na radary od ruského výrobcu Almaz Antey a predlžovať tak ich životnosť. "To je proces, ktorý nás najviac tlačí, keďže sú sankcie," dodal Glváč. Podľa jeho slov už armáda podnikla opatrenia, aby dokázala udržať funkčné súčasné radary P-37. Jednému z nich totiž končí životnosť už v roku 2016.

 

Ak by Slovensko zostalo bez funkčných vojenských radarov, nemôže si plniť záväzky voči aliančným partnerom. Ide najmä o Integrovaný systém protivzdušnej obrany NATO (NATINADS).

 

MO vypísalo súťaž v júni tohto roka. Predpokladaná hodnota zákazky je 60 miliónov eur bez DPH. Ministerstvo obrany chce nakúpiť tri 3D radary stredného dosahu s tým, že dva majú byť dodané do konca roku 2016 a tretí do konca roku 2020. V zmluve by mala byť aj opcia na prípadný štvrtý radar.

 

Podľa opisu zákazky musí byť radar diaľkovo ovládateľný, schopný detegovať malé ciele s odraznou plochou jeden štvorcový meter, a to vo vzdialenosti najmenej 250 kilometrov. Rádiolokátor musí mať dosah minimálne 350 kilometrov. Zariadenie už musí byť taktiež v súčasnosti vyrábané a musí spĺňať technické odporúčania a normy NATO.

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies