V Rusku v tomto roku nakrútili dva veľké „kozmonautické“ filmy; jeden z nich uvádzajú cez víkend v Bratislave

NETKY.SK • 1 December 2017, 07:00 • 2 min
V Rusku v tomto roku nakrútili dva veľké „kozmonautické“ filmy; jeden z nich uvádzajú cez víkend v Bratislave

BRATISLAVA - Aj Sovietsky zväz mal svoje vesmírne drámy typu Apollo 13. Film „Čas prvých“ o riskantnom výstupe A. Leonova do voľného priestoru premietnu v sobotu v rámci Dní ruských filmov.

slovakia

left justify in out

Menej známym okolnostiam dvoch - napokon úspešne zvládnutých - kritických situácií sú venované nové filmy Čas prvých a Saľut-7, ktoré mali premiéru v apríli a októbri 2017. Priblížme si ich témy.

 

Šesťdesiate roky: Vrcholí studená vojna. Dve superveľmoci, ZSSR a USA, súperia o prvenstvá a prestíž vo „vesmírnej súťaži“. Zatiaľ vedie Sovietsky zväz – vyslal  do vesmíru prvého človeka a na rade je prvý výstup človeka do otvoreného priestoru. To je základný rámec filmu Čas prvých.

 

Je známe, že Rusi v tom čase prísne utajovali svoje neúspechy a problémy, ktoré sa im (zákonite) prihodili na ceste do neprebádaných sfér. Jeden z takýchto problémov opisuje film režiséra Dmitrija Kiseľova: Dva týždne pred plánovaným štartom kozmickej lode Voschod-2 v marci 1965 exploduje skúšobná loď. Odklad štartu sa zamieta, nie je preto dosť času na preskúmanie príčin nehody. Hoci sú riziká obrovské, v boji o prvenstvo ruský človek nechce ustúpiť. Skúsený vojenský pilot Pavel Beľajev a jeho partner Alexej Leonov sú ako určená posádka pripravení vystúpiť do neznáma. Ale aj tak nemôžu tušiť, čo všetko ich počas letu čaká a čomu budú čeliť. V tejto misii akoby sa kazilo všetko, čo sa môže kaziť...

 

O dvadsať rokov neskôr: Vo februári 1985 je sovietska orbitálna stanica Saľut-7 už šesť mesiacov na obežnej dráhe bez posádky, keď náhle prestáva reagovať na signály z centra riadenia letov. Hrozí nekontrolovaný pád na zemský povrch, čo by mohlo znamenať nielen stratu dobrého mena krajiny, ale možno aj tragédiu na mieste dopadu. Neriadená stanica môže spadnúť kdekoľvek, zničiť tam akýkoľvek objekt alebo aj mesto. To všetko sa deje na pozadí studenej vojny, čo ešte viac komplikuje situáciu. V júni vysielajú k stanici špeciálne vybavenú kozmickú loď Sojuz T-13 s posádkou, ktorú tvoria dvaja veľmi skúsení kozmonauti, navyše so špeciálnym trojmesačným tréningom. Sú to veliteľ Vladimír Fedorov a palubný inžinier Viktor Aľochin. Pred nimi je tá najťažšia a najriskantnejšia úloha: vyhľadať „mŕtvu“ stanicu; dohoniť ju, pripojiť sa k nej – čo znamená urobiť komplikované manuálne dokovanie s pohybujúcim sa neriadeným kozmickým aparátom – a potom skontrolovať stav palubných systémov, identifikovať príčiny porúch a odvrátiť katastrofu.

 

Diváci v Bratislave majú cennú príležitosť vidieť prvý zo spomínaných filmov v kine Lumiére, kde sa uskutočňuje prehliadka výberu z novej ruskej kinematografie pod názvom Dni ruských filmov. S tým je spojený aj pobyt "filmovej" delegácie zastrešenej Štátnym filmovým fondom Ruska, ktorej členom je aj režisér Dmitrij Kiseľov. Návštevníci predstavenia by však mali dobre ovládať angličtinu alebo ruštinu, pretože film Čas prvých uvádzajú v pôvodnom znení s anglickými titulkami.

 

 

 

 

.
twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Filin
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies