V prípade straty alebo krádeže OP musí občan o nový požiadať do 30 dní

NETKY.SK • 13 September 2010, 11:53 • 2 min
V prípade straty alebo krádeže OP musí občan o nový požiadať do 30 dní

V prípade straty alebo krádeže OP musí občan o nový požiadať do 30 dní

slovakia

left justify in out

img

V prípade straty alebo krádeže občianskeho preukazu (OP) je občan povinný neodkladne ohlásiť túto skutočnosť príslušnému úradu alebo ktorémukoľvek útvaru Policajného zboru (PZ). Ten občanovi na jeho žiadosť vydá potvrdenie o OP. Povinnosťou občana je požiadať do 30 dní o vydanie nového OP na okresnom riaditeľstve PZ v územnom obvode, v ktorom má trvalý pobyt.
Ako pre TASR uviedol hovorca Prezídia Policajného zboru Viktor Plézel, vydanie OP ako náhrady za stratený, odcudzený alebo prípadne poškodený OP je spoplatnené sumou 16,50 eura. Za vydanie OP ako náhrady za stratený, odcudzený alebo poškodený doklad, opakovane v priebehu dvoch po sebe nasledujúcich rokov zaplatí občan 33 eur. Vydanie OP z dôvodu zmeny údajov stojí 4,50 eura.
V prípade zmeny údajov v občianskom preukaze (zmena priezviska, adresy trvalého pobytu - pozn. TASR) alebo pri žiadosti o vyznačenie nových údajov (zápis titulu či krvnej skupiny) je občan povinný predložiť doklad o tejto zmene alebo doklad potvrdzujúci nový údaj.
Pri vydaní nového občianskeho preukazu je občan povinný predložiť starý občiansky preukaz alebo potvrdenie o občianskom preukaze, ak mu bolo vydané. V prípade, že svoj doterajší občiansky preukaz nemôže predložiť, je povinný predložiť doklad preukazujúci jeho rodné číslo. "Občiansky preukaz sa občanovi vyhotoví najneskôr 30 dní od podania žiadosti, pričom lehota neplynie, ak nie je nasnímaná podoba jeho tváre a podpisu alebo nie sú predložené potrebné doklady," vysvetlil hovorca.

Zdroj: TASRtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies