V Prahe vyrobili 130 kilogramovú pamätnú mincu z rýdzeho zlata: Má neuveriteľnú hodnotu!

NETKY.SK • 23 Január 2019, 08:01 • 2 min
V Prahe vyrobili 130 kilogramovú pamätnú mincu z rýdzeho zlata: Má neuveriteľnú hodnotu!

PRAHA - Svetový unikát v podobe zlatej pamätnej mince vyrobenej Českou národnou bankou (ČNB) v rámci 100. výročia vzniku česko-slovenskej koruny je po polročnej práci hotový.

slovakia

left justify in out

Minca s hmotnosťou 130 kilogramov z rýdzeho zlata je druhá najväčšia na svete; najväčšiu majú v Austrálii. Jej nominálna hodnota je 100 miliónov českých korún.

 

Na rozdiel od austrálskej je česká minca unikátna tým, že ako jediná na svete je vyrobená technológiou frézovania a gravírovania, zatiaľ čo austrálska je celá odliata. Priemer mince vyrobenej v Jablonci nad Nisou je 535 milimetrov a hrúbka jej hrany je 48 milimetrov. Minca je nepredajná.

 

Autorom jej podoby je akademický medailér a sochár Vladimír Oppl. Na lícnej strane je okrem názvu štátu Česká republika a nominálnej hodnoty 100 miliónov korún tiež logo ČNB, korunový bankový kolok, štátna symbolika - český lev a moravská a sliezska orlica - ako aj značky výrobcu mince a subdodávateľov.

 

img

Vladimír Oppl

 

"Na rubovej strane je český lev so srdcovým štítom so znakom Slovenska; dalo by sa povedať, že to je vo voľnejšej úprave malý štátny znak Československej republiky, ktorý platil od roku 1920 do roku 1960 s protektorátnou prestávkou, a rubová strana prvej československej korunovej mince, ktorá vyšla v roku 1922 a ktorú navrhol popredný český sochár a autor prvých československých mincí Otakar Španěl. Nesmie tu chýbať ani opis odkazujúci na storočné výročie koruny," povedal pre Novinky.cz hlavný metodik ochrany platidiel z ČNB Jaroslav Moravec.

 

Polotovar mince sa počas jesene vyrábal odlievaním z takmer čistého zlata vo švajčiarskej firme, ktorá sa zaoberá spracovaním drahých kovov. Polotovar následne previezli do viedenskej mincovne, kde sa uskutočnilo frézovanie mince do jej konečnej podoby s reliéfom podľa Opplova návrhu. Do konečnej podoby sa minca spracovávala v Českej mincovni v Jablonci nad Nisou.

 

Na konci januára bude tento unikát prevezený z Jablonca nad Nisou do Jazdiarne Pražského hradu, kde bude minca od 1. februára vystavená v rámci výstavy "100 rokov česko-slovenskej koruny". Vidieť ju bude možné do 28. apríla.

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Karnisova
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies