V Pakistane zachraňujú českých horolezcov. Uviazli príliš vysoko

NETKY.SK • 13 September 2021, 13:19 • 2 min
V Pakistane zachraňujú českých horolezcov. Uviazli príliš vysoko

ISLAMABAD - Podľa najnovších informácií majú Jakub Vlček a Petr Macek zdravotné problémy. Ich sprievodca je v poriadku.

slovakia

left justify in out

Na pakistanskej hore Rakapoši uviazli v nedeľu dvaja českí horolezci. Na mieste je s nimi aj miestny sprievodca. Podľa najnovších informácií majú zdravotné problémy

 

Zásahové tímy už obnovili záchrannú operáciu, ktorú v nedeľu prerušili pre zlé poveternostné podmienky. V pondelok o tom informoval spravodajský portál iDNES.cz.

 

Nedostatok kyslíka 

 

Horolezci Jakub Vlček a Petr Macek uviazli v nadmorskej výške takmer 7 000 metrov nad morom. "Zatiaľ čo ich sprievodca je v dobrej kondícii a udržiava s nami kontakt, jeden z českých horolezcov trpí omrzlinami a druhému je zle," povedal pre pakistanský denník Dawn šéf pakistanského klubu alpinistov (ACP). Jeden z Čechov má podľa denníka Dawn akútnu horskú chorobu, ktorú spôsobuje nedostatok kyslíka vo vysokej nadmorskej výške. Na mieste je približne mínus 30 stupňov Celzia.

 

Prečítajte si tiež: Pred 80 rokmi sa narodil Ivan Fiala, priekopník slovenského horolezectva

 

Trojica horolezcov v piatok úspešne zdolala 7 788 metrov vysoký vrchol a následne začala zostupovať do tábora. Počas večera poslali SMS správy svojim blízkym, že sa dostali do ťažkostí. Vďaka satelitným telefónom sú s rodinami stále v kontakte, približuje iDNES.cz.

 

Podľa ACP zostala trojica v tábore nachádzajúcom sa príliš vysoko na to, aby tam po nich mohla prísť helikoptéra. Dva vojenské vrtuľníky, ktoré po trojici pátrali už včera, môžu vystúpiť maximálne do výšky 6 000 metrov. Hľadanie komplikuje tiež hmla a oblačnosť, píše iDNES.cz.

 

Výstup bez povolenia

 

Minister turizmu provincie Gilgit-Baltistán tvrdí, že českí horolezci išli na výstup bez povolenia. "Českí horolezci išli hore ešte pred vydaním vládneho povolenia, čo je neetické. Očakávame, že každý, kto sa zúčastní takýchto expedícií, bude v prípade núdze dodržiavať zákony a predpisy v záujme vlastnej bezpečnosti," napísal na sociálnej sieti Twitter Násir Ali Khán.

 

Rakapoši sa nachádza v pohorí Karakoram a je 27. najvyššou horou sveta. Miestni ju tiež nazývajú Duman –  Matka mrakov. Medzi horolezcami je považovaná za jeden z najťažšie zdolateľných vrcholov, keďže zo základného tábora na vrchol je potrebné prekonať 5 000 výškových metrov. Prvýkrát horu pokorili v roku 1958 Briti Mike Banks a Tom Patey.

 

 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Lukas Dedik
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies