V Ottawe vyhlásili stav núdze, príčinou sú protesty

NETKY.SK • 7 Február 2022, 06:52 • 2 min
V Ottawe vyhlásili stav núdze, príčinou sú protesty

OTTAWA – Po viac ako týždeň trvajúcich protestoch proti pandemickým opatreniam a očkovaniu v kanadskej metropole Ottawa vyhlásil starosta Jim Watson v meste v nedeľu stav núdze.

slovakia

left justify in out

Opatrenie je potrebné vzhľadom na „vážne ohrozenie bezpečnosti obyvateľov“ v dôsledku pokračujúcich protestov, uvádza sa v oznámení mesta. To podľa vyhlásenia potrebuje viac podpory z iných častí krajiny i od federálnej vlády, informovala agentúra DPA. Starosta Watson predtým uviedol, že situácia sa „úplne vymkla spod kontroly“, pričom protestujúcich je oveľa viac, než má mesto k dispozícii policajtov, napísala agentúra AFP. Miestni obyvatelia sa sťažujú na neutíchajúci hluk klaksónov i obťažovanie a urážanie zo strany protestujúcich.

 

 

Polícia v nedeľu demonštrantov znova vyzvala, aby opustili centrum Ottawy po tom, ako počas uplynulej noci došlo k narušeniam poriadku. Od soboty policajti udelili viac než 450 pokút, okrem iného za nebezpečnú jazdu a obťažovanie hlukom. Viacero osôb zadržali, pričom v takmer 100 prípadoch začali vyšetrovanie možných porušení zákona zahŕňajúcich trestné činy z nenávisti. V sobotu sa na protestoch podľa odhadov polície zúčastnilo 5 000 ľudí. Časti centra mesta blokovalo okolo 1 000 nákladných vozidiel a iných áut. Miestnych obyvateľov úrady vyzývali, aby sa centru vyhýbali.

 

 

Protestná akcia v Ottawe sa začala koncom januára príchodom stoviek kamiónov. Tzv. Konvoj slobody (Freedom Convoy) a jeho stúpenci sa „utáborili“ neďaleko kanadského parlamentu a vyhlasujú, že budú protestovať, kým nebudú zrušené pandemické obmedzenia. Protesty pôvodne podnietila požiadavka kanadských úradov na očkovanie kamionistov vracajúcich sa z USA. Medzičasom však účastníci týchto zhromaždení protestujú proti epidemickým obmedzeniam v krajine i celkovo proti vláde kanadského premiéra Justina Trudeaua. Podobné, i keď menšie demonštrácie sa v sobotu konali aj v ďalších kanadských mestách ako Toronto, Quebec a Winnipeg. Veľká časť Kanaďanov podľa nedávneho prieskumu podporuje opatrenia proti šíreniu koronavírusu. V krajine je úplne zaočkovaných viac ako 77 percent obyvateľstva.

 

Možno vás zaujme: Zeman podpíše novelu pandemického zákonatwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Johny domansky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies