V Nemecku zadržali ďalších troch extrémistov napojených na tzv. Ríšskych občanov

NETKY.SK • 23 Máj 2023, 17:45 • 2 min
V Nemecku zadržali ďalších troch extrémistov napojených na tzv. Ríšskych občanov

BERLÍN - Nemecké úrady zadržali troch krajne pravicovo orientovaných extrémistov podozrivých z členstva v zoskupení Ríšski občania. Príslušníci tzv. Ríšskych občanov neuznávajú povojnovú ústavu Nemecka a opakovane vyzývajú na zvrhnutie nemeckej vlády.

slovakia

left justify in out

Nemecké úrady zadržali troch krajne pravicovo orientovaných extrémistov podozrivých z členstva v zoskupení Ríšski občania, uviedla v utorok spolková prokuratúra. TASR informuje na základe správy agentúr DPA a AP.

 

Troch podozrivých, identifikovaných len ako Johanna F.-J., Hans-Joachim H. a Steffen W., zatkli ešte v pondelok večer v spolkovej krajine Bádensko-Württembersko. Prokuratúra vo vyhlásení uviedla, že zadržaní čelia podozreniam z členstva v teroristickej organizácii. V decembri zatkla nemecká polícia dovedna 25 ľudí, ktorí sú obvinení z plánovania násilného prevratu, pripomína AP.

 

Príslušníci tzv. Ríšskych občanov neuznávajú povojnovú ústavu Nemecka a opakovane vyzývajú na zvrhnutie nemeckej vlády. Úrady spresnili, že tri osoby, ktoré zatkli v pondelok, sú napojení na osoby podozrivé z údajného pokusu o prevrat. Jedna zo zadržaných, Johanna F.-J., sa mala skontaktovať s ruským generálnym konzulom a neskôr sa s ním aj dva razy stretla. Ich rozhovory boli zamerané na získanie podpory pre akcie zoskupenia, uviedla prokuratúra.

 

img

Zatýkanie členov Ríšskych občanov v Karlsruhe, ktoré sa udialo ešte minulý rok.

 

Nemecké tajné služby za uplynulé roky znemožnili niekoľko sprisahaní, o ktoré sa pokúsili menšie skupiny napojené na Ríšskych občanov. Plánované boli útoky na kritickú infraštruktúru, vládnych činiteľov či dokonca na spolkový parlament. Nebolo bezprostredne jasné, ako ďaleko vo svojich plánoch organizátori zašli, úrady však vyjadrili znepokojnie, že údajní sprisahanci sa dostali k zbraniam a boli medzi nimi aj osoby, ktoré sa zvyčajne nenachádzajú v hľadáčiku bezpečnostných služieb, ako napríklad sudcovia a policajti. Šéf nemeckého Spolkového úradu pre ochranu ústavy (BfV) Thomas Haldenwang v pondelok v rozhovore pre AP upozornil na nárast protivládneho extrémizmu v Nemecku.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies