V Malých Karpatoch vznikla prírodná rezervácia Vydrica

NETKY.SK • 1 Február 2022, 14:05 • 2 min
V Malých Karpatoch vznikla prírodná rezervácia Vydrica

BRATISLAVA – V bratislavských mestských lesoch vznikla od utorka prírodná rezervácia Vydrica. Povolené v nej budú formy mäkkého turizmu ako turistika, bicyklovanie či bežkovanie, budú tam vyhradené aj miesta na opekanie. V zóne so štvrtým stupňom ochrany bude možný lov diviakov, ktoré robia v hlavnom meste problémy. Na tlačovej konferencii o tom informoval minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO) a riaditeľ Mestských lesov v Bratislave Matej Dobšovič.

slovakia

left justify in out

„Verím, že mestské lesy budú inšpiráciou, že prejsť na mäkký turizmus nie je žiaden problém,“ podotkol Budaj s tým, že s mäkkým turizmom prídu aj nejaké peniaze a nahradia tak zisky z výrubu a predaja dreva. Verí, že vyhlásenie takejto rezervácie je „lastovička, ktorá znamená leto“, a podobné rezervácie zamerané na mäkký turizmus budú vznikať po celom Slovensku. Prírodnou rezerváciou sa majú ochrániť bukové kvetnaté lesy, kyslomilné bukové lesy či jaseňovo-jelšové podhorské lužné lesy lemujúce tok Vydrice, priblížil riaditeľ správy Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Malé Karpaty Peter Puchala. Dodal, že zo živočíchov tam býva vzácny rak riavový či chrobáky.

 

img

 

Budaj poukázal, že do Vydrice sa po niekoľkých rokoch vrátili vydry, ktoré tam boli pred pár rokmi vyhubené. „Útlm ťažby dreva priniesol ovocie. Záznamy z fotopasce mestských lesov dokazujú, že príroda sa vždy spamätá z našich zásahov,“ podotkol. Prvý návrh na vyhlásenie Vydrice vznikol pred 17 rokmi, tvrdí poslanec Národnej rady SR Jaromír Šíbl (OĽaNO). Počas týchto rokov sa podľa Šíbla podarilo uchovať oblasť pred devastáciou a ťažbou dreva. Vďaka prístupu hlavného mesta bola desať rokov v pokojovom režime. „Návštevníci môžu porovnávať, ako vyzerá malokarpatský les v podmienkach, kde sa oň stará príroda, a ako vyzerá les vo vedľajších územiach, kde sa o to, síce citlivo, ale predsa len, stará človek,“ poznamenal Šíbl.

 

img

 

Kontrolovať režim daný v prírodnej rezervácii budú strážcovia prírody Štátnej ochrany prírody SR, lesná stráž či polícia. Puchala priblížil, že Správa CHKO Malé Karpaty má troch profesionálnych strážcov prírody a niekoľko desiatok dobrovoľných strážcov, ktorí vypomáhajú. Prírodná rezervácia Vydrica sa nachádza najmä na území mestských lesov v Bratislave (v okrese Bratislava III, Bratislava IV), ale zasahuje aj do štátnych lesov a do lesov mesta Svätý Jur. Od Sparísk a Malého Slavína až po Biely Kríž. Nesie názov po povodí Vydrica, ktoré ním preteká. Výmera prírodnej rezervácie je 483 hektárov a bude rozdelená na dve zóny. Zóna A s piatym stupňom ochrany na lesných pozemkoch má výmeru 450 hektárov. Zóna B bude so štvrtým stupňom ochrany na rozlohe 33,18 hektára. Ochranné pásmo má taktiež štvrtý stupeň ochrany a výmeru 97,75 hektára.

 

Možno vás zaujme: Vlak usmrtil mladé dievčatwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Johny domansky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies