V Kolíne nad Rýnom nepovolili na Silvestra ani akciu NPD, ani AfD

NETKY.SK • 29 December 2016, 18:46 • 2 min
V Kolíne nad Rýnom nepovolili na Silvestra ani akciu NPD, ani AfD

KOLÍN NAD RÝNOM - Nemecká polícia nepovolila po zákaze demonštrácie ultrapravicovej Národnodemokratickej strany (NPD) v Kolíne nad Rýnom ani tamojší míting euroskeptickej a protiimigračnej Alternatívy pre Nemecko (AfD) ohlásený takisto na Silvestra.

slovakia

left justify in out

Kolínsky policajný prezident Jürgen Mathies v zdôvodnení rozhodnutí dnes konštatoval, že by nechcel oboma zákazmi brániť slobode vyjadrovania politických názorov, ale výlučne odvrátiť preukázateľné a evidentné nebezpečenstvá pre účastníkov týchto akcií.

 

NPD chcela usporiadať demonštráciu v Kolíne nad Rýnom počas silvestrovskej noci, a to v čase od 22.00 do 04.00 h. Práve v tomto meste došlo pri posledných oslavách príchodu nového roka k sexuálnemu obťažovaniu žien masového charakteru, zväčša prisťahovalcami zo severnej Afriky alebo osobami s migrantským pôvodom, ale aj k ich okrádaniu a iným deliktom.

 

Udalosti zo silvestrovskej noci na prelome rokov 2015 a 2016, ktoré vyvolali pobúrenie nielen v Nemecku, ale aj za jeho hranicami, viedli k podaniu stoviek trestných oznámení, avšak odsúdeniu iba niekoľkých páchateľov, pretože väčšinu z nich sa buď nepodarilo vypátrať, alebo im nepreukázali vinu.

 

Trestné stíhanie začali nemecké orgány celkove voči viac ako 330 predpokladaným páchateľom, ktorých väčšina pochádzala z Alžírska (95) a Maroka (82), ale aj Iraku (36). Za trestné činy sexuálneho charakteru boli odsúdení iba dvaja páchatelia, ktorí vyviazli s podmienečnými trestami. Za majetkovú kriminalitu odsúdili vyše 20 páchateľov.

 

Tentoraz sa chce polícia nielen v Kolíne nad Rýnom, ale aj iných mestách Nemecka pripraviť na rozlúčku s kalendárnym rokom lepšie a nedopustiť opakovanie podobných excesov. Iba v Kolíne nad Rýnom bude na bezpečnosť dohliadať 1500 príslušníkov policajného zboru.

Okolie miestneho Dómu, svetoznámej gotickej stavby, bude tentoraz ohradené a vstup do tejto stráženej zóny sa bude kontrolovať. Okrem iného v nej bude zakázané aj odpaľovanie zábavnej pyrotechniky. Pre chodcov bude uzavretý aj priľahlý most cez rieku Rýn.

 

Zábery z viacerých bezpečnostných kamier sprostredkujúcich dianie v centre mesta sa budú prenášať do priestorov policajného prezídia, kde vytvoria potrebnú skladačku o bezpečnostnej situácii v uliciach.

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies