V Kanade odporúčajú po vakcine AstraZeneca podať ako druhú dávku Pfizer alebo Modernu

NETKY.SK • 18.06 • Čítanie 2 min

OTTAWA - Národný poradný výbor pre imunizáciu dohliadajúci na očkovaciu kampaň v Kanade uviedol, že osoby s prvou dávkou látky AstraZeneca by ako druhú mohli dostať vakcínu Pfizer/BioNTech alebo Moderna.

Otvoriť časovú os

slovakia

left justify in out

Výbor najprv 1. júna vyhlásil , že  príjemcovia vakcíny AstraZeneca budú mať pred druhou dávkou na výber, no vo štvrtok vydal odporúčanie s tým, že preferuje vakcíny založené na novšej technológii mRNA, teda Pfizer/BioNTech alebo Moderna.

 

img

 

Súvisiaci článok: Zaočkovanie kombináciou vakcín AstraZeneca a Pfizer posilňuje imunitnú reakciu


Podľa výsledkov viacerých štúdií, ktoré v poslednej dobe zverejnili, zaočkovanie kombináciou AstraZeneca a vakcíny mRNA vytvára silnejšiu imunitnú reakciu. Kanaďania však upozorňujú, že ľudia budú dobre chránení aj v prípade, že dostanú dve dávky vakcíny AstraZeneca.

 

Prečítajte si: Španieli skúmajú možnosti miešania vakcín od rôznych výrobcov

 

Dr. Theresa Tam, hlavná referentka pre verejné zdravie v Kanade, uviedla, že nové dôkazy v prospech miešania rôznych druhov vakcín zahŕňajú už štyri štúdie v Nemecku. „Je to skutočne imunogenicita, táto imunitná odpoveď po zmiešanom dávkovaní vyústila do aktualizácie odporúčania NACI, pretože všetky nahromadené štúdie v podstate potvrdzujú, že imunitná odpoveď je po tomto zmiešanom očkovaní lepšia,“ uviedla Tamová na tlačovej konferencii v Ottawe.

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Kristýna Peštová

Jeseň
JESEŇ SKONČÍ O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona