V Iraku prebiehajú najväčšie nepokoje za celé desaťročia

NETKY.SK • 29 November 2019, 21:05 • 2 min
V Iraku prebiehajú najväčšie nepokoje za celé desaťročia

PARÍŽ - Francúzsko odsúdilo počas dnešného dňa neprimerané používanie sily proti demonštrantom v Iraku, ktoré si vyžiadalo už stovky obetí na životoch.

slovakia

left justify in out

"Francúzsko ostro odsudzuje neprimerané a neúmerné používanie sily proti demonštrantom v Bagdade a v mestách na juhu krajiny," uviedol francúzsky rezort diplomacie. Paríž zároveň vyzval všetky sily v krajine, aby sa vzdali "akéhokoľvek násilia".

 

 

Ide však zároveň aj o najkrvavejšie nepokoje, ktoré si od začiatku októbra vyžiadali viac ako 400 obetí na životoch, pričom len počas dnešného dňa bolo v juhoirackom meste Násiríja zastrelených 15 demonštrantov. Vo včerajších hodinách zasa v Bagdade zabili 44 účastníkov protestov a takmer 1000 ich utrpelo zranenia.

 

img

 

Iracký premiér Ádil Abdal Mahdí v piatok oznámil, že v súvislosti s protestmi predloží v sobotu parlamentu svoju demisiu.

 

img

 

Protivládne demonštrácie v Bagdade i v južnejšie položených častiach Iraku, kde žije prevažuje šiitské obyvateľstvo, prebiehajú od 1. októbra. Protestujúci vyčítajú irackej vláde pod vedením šiitov beznádejnú skorumpovanosť a narastajúci vplyv Iránu. Sťažujú sa aj na zlé verejné služby a vysokú nezamestnanosť. Nespokojenci požadujú odstúpenie vlády a usporiadanie predčasných parlamentných volieb.

 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies