V eurovoľbách sa bude dať voliť aj mimo trvalého bydliska. Hlasovacie preukazy sa začnú vydávať od stredy

NETKY.SK • 22 Apríl 2024, 16:00 • 2 min
V eurovoľbách sa bude dať voliť aj mimo trvalého bydliska. Hlasovacie preukazy sa začnú vydávať od stredy

BRATISLAVA - V júnových voľbách do Európskeho parlamentu (EP) sa dá hlasovať aj mimo trvalého bydliska. Voliť kdekoľvek na Slovensku sa dá s hlasovacím preukazom, o ktorý treba vopred požiadať obec.

slovakia

left justify in out

Hlasovacie preukazy začnú obce vydávať od stredy (24. 4.). Emailom alebo listom sa dá požiadať o preukaz do 20. mája, osobne do 7. júna. Informovalo o tom ministerstvo vnútra na svojom webe.

Volič požiada obec svojho trvalého pobytu o vydanie hlasovacieho preukazu, ktorý mu vydá obec bezodkladne, najskôr od stredy.

Požiadať môže osobne v úradných hodinách obce najneskôr deň pred voľbami. Osobne môže o preukaz požiadať aj splnomocnenec, ktorému dá volič svoje údaje.

Listom alebo emailom sa dá požiadať do 20. mája. Obec by mala zverejniť na svojom webe alebo na úradnej tabuli obce e-mailovú adresu na doručovanie žiadostí.

Údaje v žiadosti o hlasovací preukaz

V žiadosti treba uviesť meno a priezvisko, rodné číslo, štátnu príslušnosť, adresu trvalého pobytu a adresu, na ktorú obec doručí hlasovací preukaz. Obec zašle preukaz najneskôr tri pracovné dni od doručenia žiadosti doporučenou zásielkou „Do vlastných rúk“.

Spolu s hlasovacím preukazom musí volič vo volebnej miestnosti predložiť aj občiansky preukaz alebo pobytový preukaz občana Európskej únie. Volič môže s vydaným hlasovacím preukazom voliť aj v mieste trvalého pobytu, musí ho mať však so sebou.

 

Eurovoľby 2024

Voľby do EP sa budú na Slovensku konať v sobotu 8. júna. Kandiduje 23 strán a jedna koalícia. Slováci budú voliť 15 europoslancov na päťročné volebné obdobie.

Zakrúžkovať môžu najviac dvoch kandidátov z jednej kandidátnej listiny.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: RTVS / TASR, Foto: Freepik (ilustračná foto)
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies