V druhom kole prezidentských volieb v Čile zvíťazil konzervatívec Piňera

NETKY.SK • 18 December 2017, 07:01 • 2 min
V druhom kole prezidentských volieb v Čile zvíťazil konzervatívec Piňera

SANTIAGO DE CHILE - Bývalý čilský konzervatívny prezident Sebastián Piňera bude najvyššiu funkciu v juhoamerickej krajine zastávať znova po tom, ako zvíťazil v nedeľňajšom druhom kole prezidentských volieb.

slovakia

left justify in out

Vyplýva to z predbežných výsledkov.

 

Po sčítaní vyše 80 percent odovzdaných hlasov viedol Piňera so ziskom 54,5 percenta. Jeho vyzývateľ, kandidát stredoľavicovej koalície Alejandro Guillier dostal len 45,5 percenta hlasov a už priznal svoju porážku.

 

Druhé kolo volieb nového prezidenta Čile sa muselo konať po tom, ako v prvom kole 18. novembra žiadny z kandidátov nezískal potrebnú väčšinu. Miliardár Piňera (68) v ňom dostal 36,6 percenta hlasov a senátora Guilliera (64), ktorý reprezentuje stredoľavicovú koalíciu odchádzajúcej prezidentky Michelle Bacheletovej, podporilo vtedy 22,7 percenta voličov.

 

Náskok Piňeru bude na základe uvedených čiastkových výsledkov zrejme vyšší, než sa očakávalo. Nedávne prieskumy verejnej mienky totiž predpovedali jeho tesný súboj s Guillierom.

 

Piňera navrhuje znížiť dane podnikateľom a sľubuje spustiť štvorročný plán výdavkov vo výške 14 miliárd dolárov, ktorý zahŕňa nové investície do infraštruktúry. Prezidentom bol v rokoch 2010-2014. O popularitu prišiel v dôsledku veľkých protestov proti nerovnosti a vzdelávaniu.

 

Ekonomický prepad krajiny a celkové rozčarovanie z ľavicovej vlády prezidentky Bacheletovej, ktorá po Piňerovi v roku 2014 prebrala prezidentský úrad, mu pomohlo získať opätovnú podporu u ľudí.

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Karnisova
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies